E diele, 10.12.2023, 01:20 PM (GMT)

Kulturë

Cikël poetik nga Skënder R. Hoxha

E enjte, 11.02.2010, 08:58 PM


Cikël poetik nga Skënder R. Hoxha

SKËNDER R.HOXHA 

(Cikël poetik)

(Fletë ditari: Adhurim i pashuar) 1. TRI DASHURITË…
       (Zef Serembes)

Të falem o i madhi Zef
Poet popullor të thanë
Ishe dhe mbete engjëll
Pate tri dashuri
Të mëdha –
Që edhe vetë Zoti i la:
ATDHEU
VASHA
NATYRA…
Kurrë s’ka tjetër
Më me vlerë se këto.
Në përjetësi
në pavdekësi
lumturohu
vazhdo këndo!


2.VJERSHË
PËR VJERSHËN TIME

Dikur
Në virgjërinë time 
Dhe të saj
Një dashnore 
- Në ferr e në parajsë 
Jam me ty –
Më thoshte!

Më dukej vetja Dante, 
Atë e quaja Beatriçe
Edhe pse emrin 
E kishte Zezonë…

Atëherë
Një vjershë e pata shkruar
Për të
Dhe botuar në gazetë
Nga kohë e largët 
E ruaj në kujtesë


… dhe  ja ajo vjershë:

PA TITULL
/Akrostik/

Besën që më pate dhënë ngutas
Emrin tënd në Mua e skaliti
A thua Lulet e Parajsës kush i këputi
Tani dashurinë time veniti
Roje nate shpesh do të bëhem
I tretur n’vetmi për t’vërtetën
Ç’faj kam për Lojën tënde të Marrë
E më nuk do të jem i verbër
Sonte do të zbrazi Fundin e Gotës…


3.  ZEMRA IME

As natë as ditë 
                 Nuk
              Pran
           Së
   Rrahuri 
           Z e m r a
       Ime
               Për ty.    
 

Në tik - take
             Jete
          Kur
    Kam 
          Gëzime
       E
Hidhërime
               Ajo rrah
                           Për
                                TY…4. SYTË E MI

Të etur
Të tretur
Në vegim
Në largësi
Do 
Kërkojnë
Edhe
Në 
Grahmën e fundit
Kur tis i amshimit
Mbulon!


5. FUNDVJESHTAT

S’i doja
As atëherë
Kur ishim 
Të hareshëm
  
E mbaj mend -
Një fundvjeshtë
Na ndau
Përgjithmonë!!!…


(Vota: 42 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora