E shtune, 24.02.2024, 07:38 PM (GMT)

Kulturë

Bilall Maliqi: Kohët i vargërove

E marte, 09.02.2010, 09:56 PM


BILALL MALIQI

KOHËT I VARGËROVE

(Demir Krasniqit)

Kohët i vargërove
Me mijëra herë

Penën e shtrydhe
N’pentagram

Aty ku notat
Bashkë me tëndin zë

Tingëllojnë 
E këndojnë vetëm shqip

Sa e sa vargje tuaja
Varen n’tela të çiftelisë

Shkëndija drite lëshove
Nga “Mallëngjime e oshtima”

Nëpër urë qëndrese
Kalove 

Për t’i falur atdheut
“Diell lirie”

Një dyzinë vitesh
Fale dritë e rritë

Hej, rrallë koha pjell
Legjendë të gjallë

O mjeshtër pene
E zë bilbili…

*Poezi kushtuar këngëtarit, rapsodit, kompozitorit, krijuesit e publicistit Demir Krasniqi me rastin e 60-të vjetorit të lindjes…


(Vota: 10 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora