E merkure, 21.02.2024, 03:47 PM (GMT)

Kulturë

Demir Krasniqi: Varrosje për së gjalli

E marte, 09.02.2010, 09:16 PM


Në 60 vjetorin e lindjes sime:

VARROSJE PËR SË GJALLI

Teksti, muzika dhe interpretimi: Demir Krasniqi

Stuhive t’ murrlanit
U nisa t’ ia dal ,
N’ krah t’ këngëve t’ vatanit
U ngjita n’ piedestal .

Pas stuhisë s’ murrlanit ,
Artisti kombëtar –
Bredh rrugëve t’ Gjilanit
Ballëhapur -  krenar !
Refreni:
Pse ua mësova nxënësve , këngët e Atdheut –
Trimat legjendarë , që prej Skënderbeut ,
Flamurin kombëtar dhe Ismail Qemalin ,
Për Adem Jasharin , Agim Ramadanin?!...

Kush më ndau nga nxënësit ,
Kush ma vrau ditarin ,
Kush ma vrau këngën ,
Çelësin , pentagramin?...

Kush ma vrau dijen ,
Zemrën kush ma kalli ,
Kush ma vrau familjen ,
M’ varrosi për së gjalli ?
Refreni:
Pse ua mësova nxënësve, këngët e Atdheut...etj.

N’ agun e lirisë –
Një bushtër barbari ,
N’ vitet e pleqërisë
Më ndau nga ditari !

O, Atdhe me kreshta ,
A mos bëra krim?
Pse aq fort të deshta –
Mora këtë dënim?!
Refreni:
Pse ua mësova nxënësve , këngët e Atdheut...etj.

Gjilan, më 10.02.2010. Demir KRASNIQI


(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora