E merkure, 28.02.2024, 03:17 PM (GMT)

Kulturë

Poezi nga Julia Gjika dhe piktura nga Jan M. Stuchly

E hene, 08.02.2010, 08:36 PM


samotne drzewo / JULIA GJIKA / malarstwo olejne Jan M. Stuchly
samotne drzewo / JULIA GJIKA / malarstwo olejne Jan M. Stuchly
JULIA  GJIKA

C’ PO  BEJ UNE KETU?

C’ po bej une ketu?
Nuk eshte enderr,
kjo bote s’kish nevoje per mua.

Cfare bej une ketu?
Pa vendlindjen –
nje dru i vetmuar.

Perse jemi ketu?
Erdhem te mbushim xhepat,
padashur, zbrazem zemrat.

JULIA GJIKA

CO JA TUTAJ ROBI?

Co ja tutaj robi??
To nie jest sen,
a ten ?wiat mnie nie potrzebuje.

Co ja tutaj robi??
Bez rodzinnych stron –
sama jak samotne drzewo.

Po co tutaj jeste?my?
Przybyli?my, by nape?ni? kieszenie,
a niechc?cy opró?nili?my serca


Metamorfoza / JULIA GJIKA / czy znasz t? twarz? to twoja twarz, malarstwo olejne na p?ótnie Jan M. Stuchly
Metamorfoza / JULIA GJIKA / czy znasz t? twarz? to twoja twarz, malarstwo olejne na p?ótnie Jan M. Stuchly
JULIA GJIKA

METAMORFOZE

Nuk di kush jam.
Me thuaj,te lutem,
kush jam?
Une nuk e njoh me veten time,
Me veten nuk ngjaj.
Jam une?
Nuk ngjaj?
Rroba vesh te tjeterkujt,
kam mesuar gjuhe tjeter te flas.
Cdo mengjes
perballe me veten
ne pasqyre pyetemi:
„Me trego,
e njeh kete fytyre?”
Kjo eshte fytyra ime,
pasqyre, moj pasqyre,
nuk e njoh plastiken qe kam.
E di, jam une,
Ngjaj, s’ ngjaj,
vendit ku linda
 i perkas s’i perkas.
Plas . . .


JULIA GJIKA

METAMORFOZA

Nie wiem kim jestem.
Prosz? – powiedz mi
kim jestem?
Ju? nie poznaj? samej siebie,
niepodobna do siebie jestem.
Czy wci?? jestem?
Ju? siebie nie poznaj?.
Ju? inne ubrania wk?adam,
w innym j?zyku nauczy?am si? mówi?.
Ka?dego ranka
patrz? na swoje odbicie w lustrze
i samej siebie pytam:
„Czy znasz t? twarz?”
To moja twarz,
tam w lustrze,
ale nie poznaj? swojego odbicia.
Wiem, to jestem ja,
niby podobna jestem,
a tak niepodobna.
Do kraju, gdzie si? urodzi?am
Nale?? jeszcze, a mo?e ju? nie.
D?u?ej tego nie znios?.(Vota: 6 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora