E diele, 21.04.2024, 03:50 AM (GMT+1)

Kulturë

Halit Bogaj: Fatos Arapi & Fshati im

E diele, 07.02.2010, 04:58 PM


Halit Bogaj

FATOS ARAPIT


Një poet i madh kombëtar

Është Fatosi atdhetar

Shkruante ai për dashurinë

Për të ardhmen  dhe lirinë

2

Por dhe detin s’e harronte

Dilte shpesh që ta vëzhgonte

I kujtohej shpesh atij

Kur shëtiste si fëmijë

3

Unë e pashë për herë të parë

Me poetët kosovarë

Kur e shprehte dashurinë

Për Kosovën për rininë

4

E mbaj mend unë atë ditë

Si i dolëm ne në pritë

Nga çdo anë e rrethonim

Kishim qejf që ta dëgjonim

5

Ai buzëqeshi me kënaqësi

Krejt i dukej mrekulli

Se sa fort ne e donim

Dhe vërtet e adhuronim

6

Se Fatosi është poet

Me atë zemër sikur det

Me atë varg margaritar

Inspirim për çdo shqiptar

7

Pra u mbushën 30 vjet

Që kur erdhi n’ këtë qytet

Kur e pashë Në Prishtinë

Sikur shihja Shqipërinë

8

Më kujtohet sikur sot

Nga gëzimi derdhte lot

Me buzëqeshje të paparë

Përqafonte çdo shqiptar

9

Atë ditë kishte mallëngjim

Kur e thirra birin tim

Iu duk si diell yll

Kur e thirra unë Bardhyl

10

Ke kujdes Bardhyl i thashë

Të vraponte kur e lashë

Kur nga dora më shpëtoi

N’ anën tjetër kur kaloi

11

E shtërngoi djalin tim

Me plot mallë dhe gëzim

I tha bëhu fort i mirë

Ngrite lart Emrin Ilir


FSHATI IM
 

Më ka marrë malli

Për fshatin Valmir

Ku do   jetoja

Me shumë dëshirë

2

Më ka marrë malli

Për barin e njomë

Për fushat e blerta

Me plot aromë.

4

Më ka marrë malli

Për lulet e reja

Për dele e qengja

T’shpejtë si rrufeja.

5

Më ka marrë malli

Për shiun pranveror

Për malin e zhveshur

Dhe drunjtë në dëborë.

6

Më ka marrë malli

Për fshatin tim

Si dikur mbushur

Plot me gjelb’rim

7

Më ka marrë malli

Për ngricë e acar

Për mishin e terur

Për  punët në arë.

8

Më ka marrë malli

Për kohën e shkuar

Për klasët e ulta

Ku patëm mësuar

9

Më ka marrë malli

Për shokët e mi

Që i kisha dikur

Në fëmijëri.

10.

Më ka marrë malli

Për truallin plot therra

Për gardhet e mbushura

Plot manaferra.

11

Më ka marrë malli

Për mbrëmjet e vona

Për ndejat e fshatit

Bisedat tona.

12

Për lisin e moçëm

Trungun e trashë

Të cilin dikur

Ika e lashë

13

Dëshirën e kam

Prapë që të shkoj

Pleqërinë time

Atje ta kaloj


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora