E merkure, 22.05.2024, 02:07 AM (GMT+1)

Kulturë

Cikël poetik nga Hajdin Morina

E enjte, 04.02.2010, 09:51 PM


Hajdin Morina


METAFORA E DHIMBJES

Nuk e di cila metaforë
Ka hapësirë për dhimbjen
E shpirtit tënd
Kur t’i pritnin degët një nga një
Të mos mbeteshe Lis

Nuk e di cili varg i poezisë
Ka qiell për ylberin 
E gëzimit tënd
Kur degët i rilindje sërish
Të mbeteshe Lis

Mijëra vjet mbi degë e  rrënjë
Të goditi sëpata e natës së gjatë
Po rrënjët e tua
Amë e kishin dheun
Dhe qëndrove më këmbë  

Shpesh ta kanë prerë trupin
Por gjithmonë ke mbirë sërish
Majë malit afër qiellit
Afër kroit afër lumit
Në vijën e lotëve të Nënës
Në vijën e gjakut të të rënëve

Lis i moçëm lis i ri
Me mjegullën e shekujve përmbi 


KA ARDHUR KOHA

Ka ardhur koha
Të filloni
Të më doni

Ka ardhur koha 
T’ju dua më shumë

Ka ardhur koha
Të mos trokasin
Të ndruajtura
Rrezet tona
Në dritare
Sikur të mos ishin
Të Diellit tonë fare


ERË E RE

Erë e re
Fluturimin e shqiponjave e lartëson

Fryn erë lirie
Me dashuri Shqipërie


PAMJE HISTORIKE

Ti ishe aty
Diku pranë syve
Të Mbretëreshës Teutë
Kur kaltëronte detin tonë
Pas mbarimit të zezonës

Në Lezhë ogur i bardhë
Mes trimash në Kuvend
Qëndronte hija jote
Kur u kthye Gjergji të na bashkonte

Pastaj në Prizren sërish u lidh Besa
Të mos na binte qielli mbi çati
Deti të mos na hynte në shtëpi

Flamur dërgove në Vlorë
Flamur more nga ajo
Të bëje maleve dritë
Të kishe më shumë lule dhe dasma
Të kishe më shumë fëmijë

Pastaj eh pastaj
Kur dritën na verbuan
Kur lulet na i dogjën
Shprushi zjarrin në Prekaz
Adem Jashari me Jasharë


(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora