E shtune, 18.05.2024, 06:39 PM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Rrenë e dashuri

E merkure, 03.02.2010, 10:50 PM


Për adhuruesit e këngës sime:

RRENË E DASHURI 

A ka njeri në këtë botë –
Që s’ ka derdh rrejshëm ndo ‘i lot ,
Që s’ka bërë  lajka e dredhia ,
Der’  ka ardhë tek dashuria ?!
Refreni:
Der’  sa t’ jemi sy me sy –
Ti m’ rrenë mua  – unë t’ rrejë ty !
Njëri – tjetrit tu’  iu betua –
Përveç teje , tjetër s’ dua !

Ti m’ thua  Diell , unë t’ them Dritë –
Veç për ty, nëna m’ ka rritë !
Ti m’ thua  Shpirt e unë t’ them Zemër –
Der’ sa t’ gjejmë ndo ‘i tjetër emër !
Refreni:
Der’  sa t’ jemi sy me sy ... etj.

T’ parin shans  kur  do  ta gjejmë  –
Me betime prapë do t’ rrejmë  !
Pastaj ndahemi si tradhtarë –
Njëri – tjetrin  duke e sharë !
Refreni:
Der’  sa t’ jemi sy me sy ... etj.

Gjilan, më 20 Janar 2010.

Teksti, melodia dhe interpretimi:
Demir KRASNIQI(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora