E premte, 21.06.2024, 05:22 PM (GMT+1)

Kulturë

Bajame Hoxha - Çeliku: Zemra ime gjithmonë jashtë

E hene, 01.02.2010, 07:43 PM


BAJAME HOXHA -ÇELIKU

ZEMRA IME GJITHMONE JASHTE

Sikur borë mos binte sonte,
Ne në afsh s’do t’ishim bashkë,
Duart akull mi mbështolle,
zemrën oh, ti ma le jashtë.

Sonte nata pikon  gjethen,
Ku shushurinë gjithë ky tufan ,
Zemra ngrirë, kërkon veten,
Strukur,  ngrirë,  anembanë…
 
Fjollët e borës ç’hedhin valle,
Në qejf të tyre nëpër natë,
Puthen, lozin, kallen fare,
Me zemrën time tallen, tallen.

Duart akull mi mbështolle,
Me puthje, dhelkë e bukur fjalë,
në buzë ofshamash ti i ngrohe,
zemrën oh, ti ma le jashtë... 


(Vota: 6 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora