E hene, 22.07.2024, 03:02 AM (GMT+1)

Kulturë

Deklaratë për shtyp nga shoqata ''Aleanca Kombëtare e Ushtarakëve të Shqipërisë''

E shtune, 30.01.2010, 07:42 PM


REPUBLIKA E SHQIPERISE
SHOQATA “ALEANCA KOMBETARE E USHTARAKEVE TE SHQIPERISE”

DEKLARATE PER SHTYP

Shoqata “Aleanca Kombëtare e Ushtarakëve të Shqipërisë” vlerëson vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë për anullimin e marrëveshjes shqiptaro-greke për kufijtë tanë detarë si  një nga aktet më të rendësishëm atdhetarë në këto 20 vite tranzicioni në mbrojtie të integritetit territorial të RSH, por edhe të dinjitetit e të frymës tonë kombëtare. Ne falënderojmë median vizive dhe të shkruar për ndihmesën e dhënë në bërien publike të dokumentit si dhe për përkrahjen e gjerë dhënë specialistëve dhe opinionit të gjerë shoqëror që denoncuan marrëveshjen, Shoqata e jonë e ushtarakëve, ishte shoqata e parë në vend që kundërshtoi publikisht marrëveshjen në fjalë, si një akt që cënonte rëndë tërësinë territoriale të vendit. Ajo kërkoi nga Parlamenti shqiptar mosmiratimin e marrëveshjes në seancën plenare edhe kthimin për rishqyrtim të saj. Na jepet rasti të
 shprehim konsideratën tonë për vendimin e Parlamentit shqiptar për shtyrjen e diskutimit e të  miratimit të saj, si një  akt të lartë përgjegjësie atdhetare.
Shoqata e jonë, shpreh bindjen se vendimi i Gjykatës Kushtetuese përbën një shans të mirë për Qeverinë dhe Parlmentin shqiptar që, mbi bazën e problematikës së ngirtur në debatet publike si dhe nga specialistë të fushave të ndryshme, të bëjnë një parapërgatije serioze, me baza të shëndosha juridike e në përputhje me aktet ndërkombëtare në rinegocimin e marrëveshjes me palën greke. Për këtë qëllim e në funksion të një pune sa më të arrirë përgatitore por edhe për një paraqitje sa më dinjitoze në bisedime me palën greke, Shoqata e jonë shpreh gadishmërinë për të dhënë ndihmesën e saj me specialistë të fushave të ndryshme për gjithë periudhën përgatitore por edhe në procesin e diskutimit të projekt marrëveshjes së re me palën tjetër.  

Shprehim bindjen në mirëkuptimin pa paragjykime  të Qeverisë greke për vendimin e Gjykatës sonë Kushtetuese. Ky vendim dhe rinegocimi i marrëveshjes do të shmangë çdo keqkuptim e keqinterpretim të mundëshëm e të panevojshëm në probleme të tilla të mprehta për opinionin publik mes tyre, do t’i shërbejë çuarjes më përpara e në baza më të shëndosha të marrëdhënieve të ngrohëta mes dy vendeve tona fqinje e aleate, zgjidhjes me marrëveshje të dyanshme të drejta e të barabarta të problemeve ende të pa zgjidhura që na ka lënë e shkuara historike e përbashkët. Nga ana tjetër vlerësojmë se maturia e urtësia në gjykimin e vlerësimin e Vendimit të Gjykatës Kushtetuese nga institucionet përkatëse ligjvenëse e ligjzbatuese të vendit tonë, larg paragjykimeve e interesave të ngushta, do të na vendosë, të gjithëve, në lartësinë e vlerave kushtetuese, atdhetare, të dinjitetit, të integritetit e të
 sovranitetit territorial kombëtar shqiptar e evropiane që duhet të shpalosim e të mbrojmë në rrugën tonë të përbashkët të  integrimit. 

PER “SHOQATEN KOMBETARE TE USHTARAKEVE TE SHQIPERISE”

Dr. shk. Ekonomike Kujtim Çako
 
President


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora