E diele, 21.07.2024, 05:08 AM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Afishe për Homerin

E diele, 31.01.2010, 06:29 PM


Afishe për Homerin

Qe thënë prej fatit, tokën e atdheut
Kështu ta dhunon mëria e barbarit
                    Vargje nga ?Odisea?

Homeri  krijoi  artin e tij
që  të  tijët   sŽe  kuptuan
Iliria  vazhdimisht  ishte
në lufte  dhe  beteja, me
libra  nuk   merrej   njeri
as  populli   tij  i  vuajtur
vonë krej vonë, disa nga
priftërinj të kohës se pas
Homerit , rishkruan  dhe
ndryshuan e hoqën emra
për ta bërë pronë te tyre
?Iliaden? dhe ?Odisene?
vepra  e   babë  Homerit
e shkruar në pellazgjisht
ose në shqipen  e  lashtë
tmerrëisht   u  ndryshua
ngjarja mbeti  shqiptare
e poeti  u  quajt i verbër
pa Trojën e tij të dashur!

Rrustem Geci - Dortmund


(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora