E hene, 22.07.2024, 02:34 AM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: E mira dhe e keqja

E shtune, 30.01.2010, 10:14 PM


E mira dhe e keqja

(tregim në vargje)

Nga Përparim Hysi

U nisën të dyja  për të bërë rrugë të gjatë
Dhe në një qytet të huaj,arritën në mesnatë.
-Të shikojmë,- tha e keqja,-të zëmë hotel
-Ç'hotel?-tha e mira.Mos je gjë mëndjefyell?!

Në xhepa ne nuk kemi as edhe një lek
Dhe zotrote dashke të flesh në dyshek?!
Sidoqoftë,u nisën të dyja të shohin për hotel
E mira,ç'është e drejta,me zëmër të thyer.

E mira iu lut hotelxhiut qoft dhe për një krevat
Se femra janë dhe jashtë s'rrinë dot;se është natë.
-S'kam vënd!- iu përgjigj hotelxhiu me inat
Pa ikni dhe mbathjani;më lini rehat!

Ndërhyri e keqja si zonjë e krenkosur:
-Na,mor biçim,mos je gjë xhindosur?
Paratë  sapo të dhashë për dy krevat
Dhe ti akoma zë na sorollat?!

Urgjent më kthe rreston,se ndryshe policinë
A më thirr pronarin t'i tregojë se ç'biçim?!
-O burra,- i tha të mirës,- ti vrap tek pronari
T'i tregojë se si e mban në punë këtë far zuzari

-Ç'rresto më kërkon dhe kur m'i dhe paratë?
-Nëmë këtu telefonin se ti qenke xhelat!!!
Pa ç'pa hotelxhiu,e ndjeu veten pisk
-Më fal,- i tha,- moj zonjë se e humba içik.

Të lutem na çelësin dhe për sa bëhet fjalë?
Buçiti e keqja:-Për njëzet dollarë!
I dha  "kusurin" të keqes  gjaknxehtë
Dhe u priu përpara,ua tregoi dhomën vet.

-Tani natën e mirë dhe të lutem:-Më fal!
I tha e keqja:-Ta kam bërë hallall!
Si iku ai,e mbyllën derën mirë
-E sheh si bëhet puna?E pe,moj e mirë?!!!

-E pashë,moj e keqe;e pashë,moj shejtane
Si s'të erdhi turp,për gjithë ato që zbraze?
-E,- tha e keqja,-bota do të qe ndryshe
Që veç të mirë kështu si ti të kishte.

Tani na"pjesën";i zgjati  pesë dollarë
(se kot s'jam e keqe:s'i ndaj barabar?!)
-Pse dhe me mua si me hotelxhinë?
-Kot s'jam "e keqja" që më shohin me përçmim

Pa qeshi e mira( e lodhur,ra të flerë)
E keqja  diçka tirrte,për nesër,kjo kolerë.
Dhe ende "udhëtojnë bashkë";bashkë kanë një jetë
E mira bën të mira;e keqja:gjithmonë keq...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora