E hene, 15.04.2024, 06:10 PM (GMT+1)

Kulturë

Liman Zogaj: Besa dhe Besarti

E diele, 07.02.2010, 07:34 PM


Liman Zogaj

BESA DHE BESARTI

Besa kishte sy te zi
Besarti ata sy endrronte
ai kishte sy te shkruar
ajo ata sy i donte.

Kur rrezonte dielli 
kur nuk kishte hene
buzqeshnin dhe kendonin
-Mos na prit moj Nene.

Deri naten vone
te kopshti me qershi 
buzqeshnin dhe kendonin
-kengen-Dashuri.

-Dhe njemije vjet ni paqa
do ti fale mor djale
unaze ta jape Henen
Dielli deshmtar.

Por, nje vetetime e zeze
paska shkrepe ne zemer
djali u semur rende
smundja hiqe pa emer.

Shpirti i buzqeshur
nuk sherohet dot
ai i'a fshinte syt
ajo i'a pinte lote .

Djali perpelitej me vdekjen
ajo priste kote
te kulla e Besartit
degjohej vaje e lote.

Oh,pshertiu fate zeza
shpirti i njome i mire,
me vrape shkoi ne kulle
Ai e priste shtrire.

O o o Mire se erdhe zemer
udha tu befte drite 
as shpirti nuk me doli
pa ti puthur syt.

-Jeto dhe per mua Besa 
-Besart dhe per mua vdise
nisi ta perkdhel
me lote ta ujise.

U lekund Malesia
Besa ne rende te pare

Udhetonte me Besartin
udhen gjer ne varr.

Besartin e varrosen
Besa peshperit:-
pa ty nuk jetoje
vetem pake me prite.

E pinte helmin Besa 
dhe ndihej me mire
Thriste -Ooo Besart
ja ,te ti jam shtrire.

Besarti i varrosur
Besa shtrire mbi varre 
therriste dhe buzeqeshte
me lote duke qare.

Vashen e kerkonin
ajo mbi varr kotur
pak me buze ne gaze
pake me sy te perlotur.

Nje Romeo i vdekur
nje Gjulet e gjalle
ai nen dhe varrosur
ajo shtrire mbi varr.


(Vota: 3 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora