E merkure, 28.02.2024, 03:55 PM (GMT)

Kulturë

Luan Çipi: Para një fotoje dalë boje

E marte, 09.02.2010, 06:35 PM


Luan Çipi

PARA NJË FOTOJE DALË BOJE

Fiksuar në foton, dalë boje, bardhë e zi
Përlotur, gëzueshëm lundroj në përjetime,
Sodis me nostalgji të tre fëmijët e mi.
Zgjohen përtëritur të ëmblat kujtime.

Ishte i bukuri maj, si kudo në botë
Me fëmijët shëtisnim në çdo një maj
Buzë detit të Vlorës, në “Ujin e Ftohtë”.
Foton, si emblemë, pranë vetes e mbaj.

Kjo relikë e dashur, në xhep të kuletit,
Ka peshë simbolike, më shumë nga paratë.
Veç fotot na ngelën - fëmijtë janë kurbetit
Të dyve na lanë, me lotin të thatë.

I pari, im bir, Kamani mërgoi 
Në Çikagon e madhe, veriu USA
Lindita në grup, atë e pasoi
Shkoi edhe më tutje- larg në Kanada.

Po, kur iku Arta, vajza kanakare,
Qe kulmi i hidhrimit, majë dëshpërimi
Se ish bashkë me Anxhelën, voglushen manare,
Që na mbyllte plagët, si hilaç shpëtimi.

A, moj foto e vjetër, ç’hape plagë kurbete
Pa do të bëj dhe unë si të tjerë shokë:
 Do ti hyp avionit, te fëmijët të vete.
Vërtetë që do shkoja, po ti kisha tok.
 (Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora