E hene, 04.12.2023, 01:25 PM (GMT)

Kulturë

Ramiz Dërmaku: Xhemail Mustafa

E merkure, 10.02.2010, 08:20 PM


Ramiz Dërmaku

INTELEKTUAALIT, ANALISTIT, GAZETARIT, DHE  ATDHETARIT  XHEMAIL MUSTAFA.

Për ty o Xhemail Mustafa
Çau  tërë  Kosova
Çau  tërë  Shqipëria 
E çau  diaspora. 

 Pena  jote
 Lëshonte  rreze jete
 Që s’ndaleshin  kurrë
  si valët në dete.

Shetisje  rrugëve  të  Prishtinës,
i pa trembur  e  krenarë,
u ndeshe me shkaun e shkines,
që rrahte e vrante shqipëtarë.

 Edhe pena jote
 Shumë u  torturua,
 por para armikut,
  kurrë  su  nënshtrua.

Shkrimet , komentet,   
 e analizat   tua,
ishin një  udhërrëfim,
se si duhet veprua.

   Ty  o  intelektualë,      
  Ty o  poetë , Ty   o  gazetarë,
   S’të frikësoj   tanku e as topi,   
    I armikut  gjakatarë.

Për  Ty o atdhetarë,
për  ty  o  hero,
për  ty o pishtarë
do të mësojnë  fëmijët 
nga  klasa  e  parë.

 Me  emrin tëndë 
  Sot  krenohet  Podujeva,
  krenohet  shqiptaria, 
  i  tregove  armikut,
   se  si  fitohet  liria.

Emri  i  juaj 
S´do të harrohet për jetë
Në historinë kombëtare 
Gjithëmon vend do të ketë.               
Punuar me 5.o2.2010


(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora