E marte, 18.06.2024, 11:10 AM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Lara

E premte, 12.02.2010, 02:18 PM


Përparim Hysi

Lara*

Lara paskësh sy si qiell
Dhe pataksi Pasternakun   **
Është një Larë,këtu,në Fier
Që më çmëndi,mua,plakun.

Ah,ta shihnit,ç'ka një trup!
Çfarë t'ju them?Mos është fidan?
Besë e Zotit më s'kam turp:
Për të ,mëndja po më luan.

Gjoksi i saj kërcen si pjepër
Mu si pjeprat në Divjakë
Epo unë nuk jam i"verbër?!"
Dua t'ia "ha" gjoksin nga pak.

Se është verë dhe pjepri i pjekur
Duhet prerë e duhet ngrënë
Unë po jam ashik i thekur
S'e lë "pjeprin" të shkojë dëm

E,ç't'ju them për Larën,tjetër?
(T'më besoni, jam në hall)
Se,sado që jam i vjetër,
E pohoj:për të kam mall!

Pasternaku gjetë Zhivagon
Edhe Larën ia besoi
Tek ju shihni plakun
Po,për Larën,pe s'lëshoj.

Mezalla,që pe s'lëshoj
(nuk e fal unë"pengun tim?!")
Le t'më shajë,kush të dojë:
-Ke ndërliqur,Përparim!

Se s'e njihni Larën "time?!"
(është e tjetrit,ta marrë djalli!)
Po unë Larën e quaj timen:
Ma do shpirti, ma do xhani.

*Personazh i "Doktor Zhivago"
** Boris Pasternak-nobelist rus(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora