E diele, 03.12.2023, 12:50 AM (GMT)

Kulturë

Gani Qarri: Përkujtim Babait!

E enjte, 11.02.2010, 09:55 PM


Përkujtim Babait!

Gani Qarri

Baba;
Edhe pse DËSHIRA jote e madhe,që të mos vdisje nën ROBËRINË e SHKAUT, por në Kosovën e lirë,tu plotësua,e që gjat gjithë jetës para se të përfundonte lufta BRENGË të pa shëruar e kishe dhe përherë e përsërisje, se edhe pse linde,nuk dëshiroje që edhe të VDISJE nën robërin e shkaut,Vdekja jote, qenka shumë e dhembshme për Ne,Baba! 
Nuk dijmë se kujt tjetër mund ti drejtohemi me kët Dëshirë kaq të përmallshme por të përzemërt,përveq se Zotit të madhë,që të përkujdeset për reahtimin e Shpirtit tënd aq të mirë, i cili vuajti shumë në kët jetë, dhe tani shpresojmë se e meriton pa as më të voglin dyshim Parajsën e Përhershme,në jetën e amshueshme!
Zot sa e vështirë ësht të kalohet Jeta pa ate,ndaj të cilit ke ndjer aq shumë Dashuri e cila tashë ësht kthyer në mall e vuajtje,nga mungesa jote e përgjithmonshme në kët jetë të rrejshme.
Lotët, edhe pse ti si deshe kurrë dhe gjithmonë na porositje që të përmbahemi nga kjo „dobësi“ njerzore, sa herë shofim Fotografin tënde na tradhëtojnë, dhe, ne s`përmbahemi dotë, pa u zhgrehë në vajë ,nga zbrazëtia e madhe që ke lën në zemrat tona.
Me gjithë mungesën tënde tanimë të përhershme dhe mallin tonë të pa shuar që ndjejmë për ty në vijimësi, Shpresojmë se Shpirti juaj ësht vendosur në Rehatin e merituar të Jetës së amshueshme,në Parajsën e Zotit, Krijuesit të gjithfuqishëm të kësaj Bote.
Thonë se koha shëron plagët, por për ne mungesa jote mbetet e pa harruar e freskët dhe e përhershme me kujtimet më të mira për vuajtjet tua të shumta gjat kalvarit të jetës së rënd,duke na rritur me shumë mundime,i mbështetur vetëm në Shpres për kohë më të mira dhe dashuri të pa shembullt prindërore.
Kujtimet dhe Respekti ynë, do të mbeten të pa fund gjatë gjithë jetës,për Ty Baba!
Të qoftë i lehtë Dheu i Kosovës,dhe Shpirti yt i mirë ,Pushoft për gjithmonë në Rehatin e merituar të Parajsës së Zotit të plotfuqishëm. Amin!

Gani Qarri
Demjan- Has
Kosovë


(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora