E hene, 25.09.2023, 11:56 AM (GMT+1)

Kulturë

Fazile Buliqi - Januzi : Mbesa ime

E shtune, 13.02.2010, 05:52 PM


Fazile Buliqi

MBESËS SIME

Mbesa ime e vogël
për mua është jetë,
emrin e saj te bukur 
vet ia vura Mirjetë.

Është një gocë e bukur
nuk është tekanjoze,
kur me duan fëmijët e mi'
- behet  shumë gjeloze.

sillet rreth e rrotull
t'gjithë tuj perqafu'
po ua fali mamin
- nënën lermani mu

Shpeshherë nga inati
shkrehet edhe n'vaj,
- don qe prehri im
te jetë vetem  i saj.
 
Unë e therras Mimi
ajo quhet Mirjetë
në shtëpinë tonë
- na ka sell jetë.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora