E enjte, 07.12.2023, 01:42 PM (GMT)

Kulturë

Kasam Shaqirvela: Dallgë e dalldisur

E shtune, 13.02.2010, 03:45 PM


Kasam  SHAQIRVELA

Dallgë e dalldisur

Akoma s’i ke shkelur as brigjet e tua,
të brishta mi ke puthjet vjeshtore, 
n’kaltërim Detit të qetë valëzon,
atë brengë që ke në vete, 
pse s’po ma thua?
Unë të afrohem me cicërimë zogu
në agim. Por Ti ik e s’më ndesh 
e më bëhesh vesh në shesh,
porsi dallga dallgën kur ndjek.
Shkumë Deti apo fluskë sapuni
në mbarm?- njësoj tretesh mes 
brezave të yberit tim vjeshtor.
Ti Dallgë shkumëbardhë që digjesh 
nga malli për ta lagur bregun tënd,
por se ngiën dot së laguri, e s‘vdes.
Ti Dallgë e dalldisur Oqeanit 
të lotëve sykaltër në vegim. 
Mëkatin tënd ta lanë veç loti!
Ti je Dallgë e shastisur në trazim, 
që rrah bregun tënd të lashtë që moti  
Kot së koti rebelohesh, trazohesh 
përplasesh, derdhesh e mblidhesh  
dhe prapëseprapë s’të pushon loti  
e nuk ngihesh as me puthjet bregore. 
Qetësohesh vetëm me afsh zemre
Atëherë kur bëhesh Eurinom, 
në kërkim t’Ofionit, por që
s’ngopesh, e s’të ndalin Ty as
përsëritjet e hirshme harmonike.
Ti mbetesh vazhdimësi, gjithnjë
në kalim, kohësh historike!


(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora