E enjte, 05.10.2023, 04:09 AM (GMT+1)

Kulturë

Shtëpia Botuese "Rrokullia" ka nxjerrë në shitje librin me titull "Gjuha e këputun e shqipes''

E shtune, 13.02.2010, 11:20 AM


Shtëpia Botuese "Rrokullia" ka nxjerrë në shitje librin me titull "GJUHA E KËPUTUN E SHQIPES", ku janë të përfshira një varg intervistash me gjuhëtarë, studiues e intelektualë, kryesisht të një formimi të ri, nga Kosova, Shqipëria e diaspora, mbi nyjat dhe sfidat e gjuhës standarde shqipe.

Sot, kur komunikimet ndërshqiptare po shtohen e përdegëzohen duke e imponuar doemos edhe një përditësim të standardit të shqipes, sa po i del zot gjuhësia detyrave që i vihen?

A duhet të vazhdojë gegnishtja me mbetë 'delja e zezë' e gjuhës shqipe, apo mund të gjenden modalitete për me i shkri edhe shumë nga tiparet shquese të saj brenda standardit ekzistues?

A mjafton hapja vetëm ndaj leksikut verior? 

Dilema hamletiane e shqipes: paskajorja - me qenë apo të mos jetë?

A ka kuptim një shqipe e përbashkët pa paskajoren? 

Çfarë në të vërtetë është kërkesa për rishikimin dhe ndryshimin e standardit gjuhësor të vitit 1972?

Folësit në shërbim të gjuhës apo gjuha në shërbim të folësve?

A kemi standard apo vetëm rregulla të drejtshkrimit?

A ka normë standarde të gegnishtes? 

Pse gjuha standarde është sikur shqipja e qethur si ushtar?

Pse nëse nuk hapet rruga për reformë gjuhësore, atëherë është e hapur dera për anarki gjuhësore? 

Pse duhet lejuar shkrimi i gegnishtes?

A mund të jenë Prishtina dhe Tirana vatrat e rehabilitimit të gegnishtes?

Për këto dhe pyetje të tjera mbi sfidat e sotme të shqipes në Kosovë kam intervistuar: Agim Morinën, Bekim Lumin, Gazmend Bërlajollin, Rrahman Paçarizin dhe Shkumbin Munishin, kurse në Shqipëri kam intervistuar: Ardian Ndrecajn, Ardian Vehbiun, Ledi Shamku-Shkrelin (e ka ndërprerë intervistën) dhe Mehmet Elezin, përderisa Ardian Klosi, për shkaqe kohe, nuk më dha intervistë.

Libri "GJUHA E KËPUTUN E SHQIPES" mund të gjendet në të gjitha pikat e shitjes dhe kushton veç 3 euro.


(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora