E marte, 23.07.2024, 08:40 AM (GMT+1)

Kulturë

Jorgo S. Telo: Lulet e dashurisë

E shtune, 13.02.2010, 08:10 PM


Kujtim nga martesa
Kujtim nga martesa
LULET  E DASHURISË

(Kur na flasin lulet)

Jorgo S. TELO
 
Na dëgjoni pakëz, o njerëz!
Mos  na shihni me tjetër sy…!
Mos na përçmoni emrin hera - herës..
Mos na shpërfillni ngjyra e  freski.

E kush s’i zë miq karafilat
Në lindje, miqësi e martesa?
Ne jemi miq me trëndafilat
I gjallërojmë tejet gjallesat…

Na përçmon , kush  s’njeh kryendjenjën
Nuk na njeh, kush s’ndien kurrëgjë.
Na keqpërdor , kush nuk ka zemër.
Kur  në shpirt s’i kumbon asnjë zë…

Ne veten e njohim për lule
Me vlera bukurie dhe aromë.
Vetë ju  na rritni me pekule.
Rrallëkush neve na përçmon.

Na mbillni ju  nëpër oborre
Na mbillni JU dhe në  saksi.
Me trëndafilët dorë për dore
përhapim gjithkund hijeshi.

Hijeshi ngjyrash dhe aromash
Në shkallë banesash e ngado.
Buzëqeshim ne në dritare dhomash.
E në duart tuaja – domosdo.

Në botën e luleve shumëngjyrëshe
Formësojmë ylberësitë e gjalla.
S’ka pse të përdoremi ndryshe…
Teksa ju dhurojmë aromat e rralla.

Siç duket Valentini nga Kupidi
Për Kish marrë  njerëzoren porosi:
Të shtohej trëndafili e karafili
Ushqim për të ëmblën dashuri.

Siç duket  kopshtet manastiri
I kish plot trëndafila e karafila.
Këmbënguli me hak San Valentini
Dashuris’ t’i këndonin bilbilat…


(Vota: 12 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora