E diele, 10.12.2023, 02:28 PM (GMT)

Kulturë

Vlerësohet Ilir Muharremi - Teksti më i Mirë i Vitit

E shtune, 13.02.2010, 07:37 PM


Revista “Parajsa” e cila del në  Shqipëri, ka vlerësuar tekstin e kritikut të  teatrit dhe arteve figurative Ilir Muharremi, si tekstin më  të  vlerësuar të  vitit që  lamë pas. Bë het fjalë  pë r shkrimin kritik “Jetullah Haliti: Artisti i së kuqes, bardhës kaltërtës”. Ky tekst ka të  bëjë  me analizë n dhe kritikë n e pukturave, grafikave dhe fotografive, të  cilat janë  ekspozuar para disa ditë ve në  Universitetin mbretëror “Iliria” në  Gjilan. Në  shkrimin kritik Muharremi është  fokusuar tek ngjyrat e artistit Haliti dhe më  e preferuara është e bardha, ngase kjo ngjyrë është tek veza, tek sinqeriteti, pafajësia, tek vellua e nuseve, tek gëzimi, hareja, tek plisi, tek qefini i Rugovasevë, dhe jo rastësisht  Eti e gjen shpirtin e tij tek kjo ngjyrë. Kjo ngjyrë e pastër, pasqyron edhe pastërtinë, ose thënë më bukur fshinë brengat, vuajtjet, na liron nga energjia negative, andaj Eti më shumë e gjen sekretin e artit tek kjo ngjyrë mistike, kjo ngjyrë engjëllore e cila mban edhe aromë të engjëjve.


(Vota: 6 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora