E diele, 23.06.2024, 06:30 AM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Këze Kozeta Zylo: Marrëzi e ëmbël (Cikël poetik)

E shtune, 13.02.2010, 08:55 PM


Këze Kozeta Zylo

Marrëzi e ëmbël

Te ç’rreze vallë more ngrohjen,
Që më lëmon me frymë Zoti,
Buzëqesh me sy, dridhesh i tëri,
Shpirti im, ç’Perëndi të solli?

Mes puthjesh zjarr, një pikëz loti,
Rrëshqet mbi gjoks, curril argjendi,
Puth një petale Shën Valentini,
Marrëzi e ëmbël, që botën çmendi!

Më të ëmblin nektar

O dashuria ime e ëmbël,
Që më ke rrëmbyer që herët,
Në krahët e shpirtit,
E prej andej përkundesh ëmbël,
Në bardhesine e gjirit,
Dhe shtrydh nektarin,
Më të ëmblin nektar në natyrë…

Hënë e bukur, gjysmë hëne

Hënë e bukur, gjysmë hëne,
Fshihesh del, si prej rrënje,
Çfarë shikon nga qielli lart,
Mban sekrete, dot s’ti kap!

Marroset Hëna nga nje puthje,
I hedh rrezet nëpër buzë,
Hënë e bukur gjysmë hëne,
Të jep shpirt e të jep muzë!

Hënë e bukur mëkatare,
Mos nxirr syrin në dritare,
Se kam turp të zhvishem vetë,
Mikja ime përmbi retë!

Në bisk të ëndrrës

Ca gonxhe yjore nga qielli më hodhe,
O Princi i kaltër, ku fshihesh vallë?
Me zë drithëruar me rrënqethe trupin,
Dhe më puthje, më puthje, oh, si i marrë!

Një rreze hëne u përthye mbi nënkresë,
Një komçë mëndafshi zbërtheu nga bluza,
Malli im i çmendur me brerimë vese,
Mu në bisk të ëndrrës, flakë më mori buza!,  

Mu në gji më ngule heshtën! 

Si kujtim i ylbertë më erdhe, 
Lehtë, lehtë, hape derën, 
Èros i dashurisë ç’më magjepse, 
Mu në gji më ngule heshtën! 
  
E përflake muzgun e dhomës, 
Vetëtinin dëshirat tona, 
Nëpër puthje fjalë të njomëza, 
Ninëz e ëndrrës, u bë jona…! 

Mbi fletën pupël

Mbi fletën pupël hodha fjalët,
I lëmova si mëndafsh,
Hëna lart kur i lexoi,
Nxori gjoksin në ekstazë.

Nuk u tremb nga harbimi,
As nga qielli dritëndezur,
Fustanin e verdhë zhveshi lehtë,
Në të ëmblin shtrat, aromëdehur…!

Shkurt, 2009


(Vota: 18 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora