E enjte, 01.10.2020, 08:32 AM (GMT+1)

Editorial

Dibran Demaku: As mish as peshk

Në jetën e njeriut gjërat e ndaluara,qofshin ato edhe fare të parëndësishme,marrin drejtim krejt tjetër nga ai i dëdhiruar.Sepse ndalesat tek njeriu nxisin ndjenjën e kërshërisë...

Gjergj Kabashi: Velani, tek varret e hebrenjve

Njoftimet e shtypit të Kosovës për dhunimin e “Varreve të Hebrenjve” në Velani të Prishtinës, është një ndër kumtet më të kobshme e të shëmtuara që u dëgjua në Kosovë gjatë...

Kalosh Çeliku: Pazari i librit

Edhe: Shkrimtari që e ka shkrep lapsin me dy tyta anë e mbanë Atdheut, nuk ka mundësi dhe kohë kët vit të shkojë në Panairin e librit: në Prishtinë, në Tiranë… Vendet e shenjta ...

Baki Ymeri: Shqiptarizmi dhe atdheu i hajdutëve

Gjatë këtij viti doli në pah një e vërtetë e trishtë se shqiptarët më shumë ia urojnë njëri-tjetrit Bajramin, sesa Ditën e Flamurit. Jo për të gjithë e kemi fjalën, por për ata që...

Bedri Tahiri: Nëntorët e Lavdisë

Dhe, Nëntorët shkojnë e vijnë. Kalojnë ditët…stinët…motet. Dhe, njerëzimi mplaket, venitet, harrohet. Shqiptarët, jo. Ata veç ripërtërihen, si Anteu kur prekte tokën. Ata, që nga paganizmi, kanë festa e festa. Por, një muaj e kanë të shenjtë, Nëntorin e lavdisë. Aty, në një ditë e në një orë, puqen toka e qielli, përzihen gjaku e djersa, mishërohen e djeshmja dhe e sotmja. Dhe, e gjithë kjo, sepse në të ngjau madhështia, ngjau mrekullia, ngjau ngjizja e së mbaresë, pra lindi dita e bardhë- L i r i a!...

Reshat Kripa: Dita e Flamurit

Nëntor 1991. Po afronte dita e shenjtë e flamurit. Por ajo nuk ishte si ditët e tjerat. Ishte festa e parë e flamurit në liri. Në zemrat e qytetarëve sundonte një shqetësim i madh...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora