E hene, 16.09.2019, 03:30 AM (GMT+1)

Plus » Shqipëria Etnike

Kadri Mani: Letër shoqërore zotit Mero Baze

Fort i nderuari mentori im zotni Dr. Musa Ahmeti, mirëmëngjesi! Me ta hapur kompjuterin sot në orën 5 e 30 minuta u befasova keq nga lajmi juaj që mora dhe dyshimi që shprehni për personin tim!?! Megjithatë, meqë njihemi frik...

Kadri Mani: Letër e hapur albanologut zotit Noam Chomsky

Zotni Profesor Noam Chomsky, unë që po Ju shkruaj, quhem Kadri Osmani- Mani, i lindur më 23.1.1937, jam i martuar me zonjën Shukrije Bunjaku- Mani /10.11.1937/ dhe kemi tre fëmijë e 11 nipa e mbesa. E përmenda bashkëshorten...

Revista "Shqipëria etnike" 4/2006

Desha të shkruaj për këtë temë për të cilën nuk di të ketë shkruar dikush? Me dëshirë që të krahasohemi, të miqësohemi dhe të mësojmë prej tyre, pasi që janë shumë para nesh: me arsim, me kulturë, me shtet dhe me stabilitet...

Revista Shqipëria Etnike

SHQIPËRIA ETNIKE - Revistë e pavarur tremujore: informative-kulturore-politike Për: -Shqipërinë Etnike në kufijtë e saj -Riatdhesimin e Shqiptarëve të dëbuar me dhunë -Luftëtarët e Rënë të Kombit Shqiptar...

Revista Shqipëria Etnike - Nr. 3

Ka ardhur koha që bota t’i mbështesë shqiptarët në projektet e tyre për vetëvendosje dhe, pse jo, për RIBASHKIM NË NJË SHTET KOMBËTAR SHQIPTAR me madhësinë e Zvicrës, duke krijuar kështu një ekuilibër në zonën...

Ibrahim Kadriu: 999 arsye për të qeshur!

Një bashkëshort hyn në shitore të peliçeve dhe i drejtohet shitësit: - Ju lutem, nxirrni atë peliçe nga vitrina! - Po, menjëherë, - i  përgjigjet ai. – Dëshironi ta blini? - Jo, jo, assesi! Por vetëm e largoni nga vitrina që të mos e sheh gruaja ime!...

Nuhi Veselaj: Paskajorja dhe Standardizimi i Gjuhës Shqipe

Në kumtesën e publikuar me rastin e themelimit të Komisionit për çështje të shqipes standarde të ASHAK- ut, më 26.06.=04 (Prishtinë), ndër të tjera në një pikë të veçantë të saj, thuhet se “në procesin e evoluimit të gjuhës...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese