E shtune, 06.03.2021, 11:36 AM (GMT)

Shtesë » Shqipëria Etnike

Revista "Shqipëria etnike" 4/2006

Desha të shkruaj për këtë temë për të cilën nuk di të ketë shkruar dikush? Me dëshirë që të krahasohemi, të miqësohemi dhe të mësojmë prej tyre, pasi që janë shumë para nesh: me arsim, me kulturë, me shtet dhe me stabilitet...

Revista Shqipëria Etnike

SHQIPËRIA ETNIKE - Revistë e pavarur tremujore: informative-kulturore-politike Për: -Shqipërinë Etnike në kufijtë e saj -Riatdhesimin e Shqiptarëve të dëbuar me dhunë -Luftëtarët e Rënë të Kombit Shqiptar...

Revista Shqipëria Etnike - Nr. 3

Ka ardhur koha që bota t’i mbështesë shqiptarët në projektet e tyre për vetëvendosje dhe, pse jo, për RIBASHKIM NË NJË SHTET KOMBËTAR SHQIPTAR me madhësinë e Zvicrës, duke krijuar kështu një ekuilibër në zonën...

Ibrahim Kadriu: 999 arsye për të qeshur!

Një bashkëshort hyn në shitore të peliçeve dhe i drejtohet shitësit: - Ju lutem, nxirrni atë peliçe nga vitrina! - Po, menjëherë, - i  përgjigjet ai. – Dëshironi ta blini? - Jo, jo, assesi! Por vetëm e largoni nga vitrina që të mos e sheh gruaja ime!...

Nuhi Veselaj: Paskajorja dhe Standardizimi i Gjuhës Shqipe

Në kumtesën e publikuar me rastin e themelimit të Komisionit për çështje të shqipes standarde të ASHAK- ut, më 26.06.=04 (Prishtinë), ndër të tjera në një pikë të veçantë të saj, thuhet se “në procesin e evoluimit të gjuhës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora