E premte, 19.04.2024, 11:11 PM (GMT+1)

Kulturë

Kastriot Dervishi: Këshilli i Naltë

E hene, 14.03.2022, 06:55 PM


Këshilli i Naltë

Nga Kastriot Dervishi

Këshilli i Naltë në vitin 1923, në një foto ceremoniale. Nga e majta; Xhafer Ypi, Gjon Çoba, Refik Toptani dhe Sotir Peci. Ky organ kryente funksionet e kryetarit të shtetit (mbretit) dhe funksionoi dy herë, në vitet 1920-1925 dhe 1943-1944. Godina në foto nuk ekziston më. Ajo ka qenë në sheshin nga ana lindore e godinës së akademisë së shkencave sot. Pas vitit 1925 godina ishte selia e kryetarit të republikës dhe në vitin 1928 u bë për pak kohë pallati mbretëror. Duhet të jetë shembur rreth vitit 1930.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora