E premte, 24.05.2024, 11:16 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara

E merkure, 09.03.2022, 08:20 PM


Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara

Nga Gjon Keka

Figura e kryezotit arbëror Gjergj Kastrioti ishte dhe do të jetë një nga figurat më të trajtuara nga autor ,shkrimtar, studiues,poet,piktor etj. Kjo për faktin se ne veten e tij përmbledhen talenti ,virtyti ,guximi, trimëria, urtësia dhe jeta modeste e tij si një udhëheqës e mbret i shtetit të arbërit.

Edhe shkrimtari italian Antonio Zoncada i kushton një vepër të madhit Gjergj Kastrioti. Sikur që shihet këtu bashkëngjitur bëhet e ditur në një nga revista e asaj kohe të vitit 1889 për daljen nga shtypi i : romanit historik nga Antonio Zoncada, "Skanderbeg - histori shqiptare e shekullit XV.", me një përshkrim të shkurtër dhe imazhin shoqërues.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora