E shtune, 18.05.2024, 05:41 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1930 mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës ''Hylli i Dritës'' të edituar nga Gjergj Fishta

E marte, 08.03.2022, 07:41 PM


Shtypi austriak i vitit 1930 mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës ''Hylli i Dritës'' të edituar nga Gjergj Fishta

Nga Gjon Keka

Shtypi austriak (Reichspost) i vitit 1930 shkruan mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës shkencore ''Hylli i Dritës'' i edituar nga poeti ynë i madh kombëtar Gjergj Fishta, si vijon:

''Nga Shkodra na shkruajnë: Ministria e Brendshme e Jugosllavisë ka ndaluar në Jugosllavi shpërndarjen e revistës shkencore shqiptare “Hylli i Dritës” të edituar nga françeskani At Gjergj Fishta, poeti i njohur kombëtar shqiptar.''(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora