E enjte, 25.07.2024, 11:47 AM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Qiell i plumbosur

E hene, 28.02.2022, 07:27 PM


Neki Lulaj

Qiell i plumbosur

Një alarm trishtimi buron tingëllon

Piskamë për evakuim

Flakë rakete shpërthejnë nga toka

Puth qiellin e plumbosur

E mbi tokën e bekuar

Vret njerëz e hedh bomba.

Ky tym i fut frikë ndjell vdekje

Shi vdekjeje bie mbi koka fëmijësh me tmerr

Çka ti them ketij shekulli në tretje

Kjo çmenduri

Akoma qenka gjallë një i ri Hitleri.

Më shtrëngon në fyt dhembja

Nga qielli pikon vdekja

Kjo rrëmujë me kapsllit

Ndjenjat m’i verbojnë sytë

A e dini vlerën që ka jeta

Kur erë baroti të jep tmerr e frikë.

Dal nga kjo faqe hy në një tjetër

I druhem shiut azotik

Nga ata që nuk kanë zot

as  mëshirë

I mallkoj

Shtrij duart në horizont

Kjo të jetë një endërr

E njerëzve fëmijëve të pafajshëm

T’u kthehet gazi, ta gëzojnë ardhmërinë

O ti dashuria ime

Mos harro

Të ecim bashkë në arkivin e kujtesës!

Se betejat le të mbyllen

Jeta le t’ia caktojë

vendin mëkatarit të egër

Dashurinë, lumturinë, kohën ta gëzojmë-

Oooo në qiellin me plumba plumbuar

Lërini të fluturojnë zogjtë me krahë flatruar.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora