E shtune, 25.05.2024, 03:14 PM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Letër nga Berati

E marte, 08.03.2022, 07:56 PM


LETER NGA BERATI  …

Pas  40   vitesh ,  i  drejtohem   me  një  letër  për    Berat ,  mësuesit  tim    klasës    parë . I  drejtohem   me  këto  rreshta :

I  dashur   mësues  Isa !

"Sot    po  u  drejtohem  me  anën  e  kësaj  letre , ju  uroj  nga  zemra  ime ,  juve  e  gjithë  familjes  tuaj shëndet .  Erat   e  kohëve, frynë  e    trazuanë  kujtimet .    prunë  aty  tek  ty ,  mësues  Isa . Më  zgjohen  ëndrrat  fëminore .  Ato  fluturojnë  tek  fjala  e  dora  e  juaj  e  ngrotë . Këshillat  tuaja  si  edukator  e  mbi    gjitha , mësuesi  im  i  parë,      mësoi   A B C - në.  Vitet  ikin . Pas  ato  lënë  mbresa , kujtime , gëzime  e   hidhërime . S'bashku  formojnë  trungun  e  vetëm :  Pavdekësinë  e  kujtimeve !

I   dashur   mësues !

E  di ,    vitet    kanë   lodhur  .    ballë    janë  thelluar  rrudhat (  Jo    plakjes ) , të  punës . Mbi  kokë  thimjat  e  A B C - së , në  edukimin  e  shumë  brezave  fëminore .  Edhe  unë  jam  rritur . Si  "zog "  i  vogël . Ashtu , si  mund      parafytyroni  ju  tani ". Po  mundët    dërgoni  një  letër , që  unë    shuaj  sa  do  pak  mallin .

Përqafime,

Nga  ish  nxënësi  juaj ,

Xhevahir   Cirongu

Durrës , 18 . 10 . 2005

Mësues  Isai     dërgon  përgjigje    letrës !...

I  dashur  ish  nxënësi  im  Xhevahir !

Sot , që  po  ju  shkruaj  këtë  letër , ju  uroj  shëndet  nga  zemrra  ime .                Nëpër  mjet  jush , lumturi  e shëndet  familjes suaj . Nuk  di  si    shprehem  kur  mora  letrën  nga  ju . Ajo  më gëzoi  shumë . Nga  gëzimi , kur  e  lexoja    dilnin   lotë  nga  sytë . Një  letër  pas  kaq  vitesh !.    vargun  e  rreshtave    letrës ,  kishte  mall  e  kujtime  nga  fshati  i  largët , Leskova  e Tomorricës . Shikoj  malin  e  Tomorrit . Ai    kujton  njerëzit  bujarë  e  puntorë    kësaj  zone . E mbi    gjitha  Leskovallinjtë.

Xhevahir !  Dua    di , si  je  me  shëndet ?  Sa  fëmijë  ke ?  Po  prindrit  a  jetojnë ?  Sa  vëllezër  e  motra  jeni ?!.  Farë  e  fisi  nga  fshati  ku  i ke ?    pyeturat  s'kanë    mbaruar . U  lidha  me  Astrit  Shatron . I kam  shkuar  dhe    Poliçan  për  vizitë . Edhe  ai    erdhi .Të  them të  drejtën , nuk  kam  se  si    shprehem  për  njerëzit  e  fshatit  tuaj . Kam  takuar  dhe  Kudret  Seferasi    Berat.  Ai  nuk    njohu . Isa  Cenka   jam -  i  them  unë .  U  habit  një  çast !.  Kam  ngrënë  bukë  e  pirë  ujë    fshatin  tuaj - i  them  prapë .  U  përqafuam .  Qamë  nga  gëzimi . Kishim  vite  pa  u  parë . Buka  e  tomorricarit  nuk  bëhet  haram. Më  një  janar  kam  ditlindjen . Po  bëj   dhe  dokumentat  për  pension  pleqërie. A  do  vish  dotë?    pres ......   Ajo    nuk  mund    harroj ,është  dhe  përciellja  kur  u  largova  nga  fshati  tuaj . Më  përcollën  se  ika  ushtar . Mbrëmja  u  organixua në shkollë. Aty  mori  pjesë  gjithë  fshati . Një  respekt  e  largim  nga  fshati  Leskovë  , që  tek  unë  kanë  zënë  rrënjë . Shikoj  malin  tomorr  e  shqiptoj   emrin  LESKOVE  !... Më  kujtohen  Nefail  e  Arshin  Shatro , Zaim  Nuhu , Arif  Shatro , Estref  Dorozhani , Hasan  Cirongu , Shefqet  e  Remzi  Cirongu , Fat'ha  e  Ali  Shabani , Servet  Shabani , Veis  Shatro , Faslli  Nuhu etj . Këta  e    tjerë , më  përcollën  deri    Qafën  e  Obruzit . Përqafime  e  lotë !....  Lamtumirë ,  o  njerëz    mirë    maleve  Tommorriane !.....

  Leskovë  karakteristike  ishin  dhe  shtëpitë  dy  katshe  prej  guri . Në  cdo  portë  ishte  gëdhendur një  shqiponjë. Një  gjë    tillë,  kishte  dhe    fshatrat , Grevë , Kovocanj , Postenë,  Zaloshnje , Mëlovë . Këtu    Kuçovë  kam  takuar  edhe  Mitat   Gjokën  nga  Floqi . Nga  Postena , Ylli  Zhuri , Neim  Zhuri etj .  Takohem  me  ta , e  vetja    duket  sikur  jam    Tomorricën  e  zemrës  sime !

Përqafime,

Isa   Cenka

Berat ,  10 .  12 .  2005(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora