E premte, 19.04.2024, 07:11 AM (GMT+1)

Kulturë

Atdhe Geci: Putini, një fëmijë i keq i Rusisë

E diele, 13.03.2022, 02:07 PM


PUTINI, NJË FËMIJË I KEQ I RUSISË

Toka është zgjuar nga dielli dhe gjelbërimi

por, një frikacak i lirisë me raketat pa pilot

lirisë do t´i vëj pranga dhe ta shpërbëjë, ai

fëmijë i keq i Rusisë, fqinjët i ka mëri dhe

i urren me urrejtjen më të përtejme. Putini,

plotë duart i ka me gjak nënëash dhe me

gjak fëmijësh të posalindur, kufomat e tij

as emrin s´ia dinë. Duart e tij sot vrasin në

masë, vrasin fëmijë duke shkuar në shkollë

dhe nëna duke shkuar në punë dhe shitore!...

Putini një fëmijë i dashurisë së Rusisë, tani

është vrasësi më i tmerrshëm pas Hitlerit,

vrasësi që vret Ukrainën dhe tokën e bukës

së saj. Ai fëmijë i keq rus, vret Ukrainën,

pse s´pranon nënshtrimin dhe pushtimin!...

Putini, i sëmuri i gjithë Rusisë, s´ka miq,

ai tani jeton vetëm me raketat dhe bombat,

me ëndrrën, sa më shumë burgje e vuajtje.

Ay fëmijë monstrum i dashurisë ruse, nuk

e kap dot lavdinë e mbretërve të zi, dhe as

lavdinë e preferuar të mbretërve të bardhë.

Vdekja e këtij fëmiu të keq të Rusisë, nuk

ikën nga kjo botë pa vrarë e pa u vetvrarë,

zëri im në këtë poezi është vetëm një poet!...

Atdhe Geci - Dortmund, 07.03. 2022

F A M I L J A R E - Cikël poetik nga "Kanuni poetik" I dhe II

Bujk  ishte   babai  im

dhe bujkeshë mamaja

por shtypja ata i vrau

dhe jeta shumë e rëndë

Në jetën e tyre t´ashpër

Në jetën e tyre me verë

ata përbënin një frymë

për ta mundur shtypjen

Mamaja vdiq më herët

babai  vdiq    vonë

    tëra  ato  beteja

prindërit qenë fitimtarë

D R U N A R I

Tërë ajrin e atdheut tim

që erërat e shpërndajnë

është pasuri e natyrës

një prodhim amë i tokës

Dielli që ndritë atdheut

që ne sot e konsumojmë

është pasuri e të gjithëve

për një jetë më të begatë

Tërë rilindësit e kombit

që Prishtina i këndon

janë  yje    Tiranës, të

Preshevës  e  të Tetovë.

YJET NË KOPËSHT

Është natë dhe qetësi nate

toka kudo fle si përendeshë

kraharorin e kam plotë ditë

ëndërrat shtyhen për ëndërr

E mbaj në mend një takim

dhe pjesë tjera të atij takimi

përqafimi ishte i zjarrt, pas

puthjes bëmë shfaqjen tonë

S ?di sa jam e lumtur. Burri

që më deshi më tha “të dua”

këtë jetë unë e kam për vete

pas puthjeve unë dhe jepem!...

A U R O N I

Nga tërë vendet që ka bota

s ?ka më e bukur s´e Rogana

sa herë dielli bie n ? katund

rrezet dielli i sjellë me fund...

Në Guramel dhe Frakamen

hapet gjithësia e fshatit tem

që nga toka gjer në qiell

e tërë Rogana e ka një diell.

Në vendlindje është sheqer

dielli luleve u jep e u merr

në Roganë pema  ka  stinë

gjethi në degë çel me rimë!...

Atdhe Geci - Dortmund, 2022(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora