E marte, 23.04.2024, 07:50 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Poeti Met Fidani në Florida

E diele, 06.11.2016, 09:12 AM


Luan Kalana, SHBA

 

POETI   MET  FIDANI   NE  FLORIDA

 

Kur takova poet Met Fidanin ne Florida ,

Devolli luginë e artë dhe Gramozi i bardhë,

sikur kuvendoni ulur  kembekryq  ne tavolinë,

edhe dallget e bregut belebëzonin,

ishte Oqeani apo Devolli,qe këndonin.

 

Me zbrazi nje thes arar me kujtime,

per Nikolicen ,vendejindjen   alpine,

per komshinjte vellezer te Arrezes trime,

per miqtë e vjeter, te gruas time,

bejelert e Vishocice,Bujarin e Bekimen.

 

Me shfletoi Antologjine e vuajtjeve me mundime,

nje Odise pune me persekutime dhe internime.

Me foli me nostalgji per Korçë e rinisë,

per Dvornin e bukur te dashurisë,

per njezet vjet pune skllaverire

në Greqinë mikpritese,por te skllaverisë.

 

Ku s'e ngamë fjalën rrugeve te jetes ,

per letrsinë koleget,poetet e vjetër,

nuk gjetente prehje malli e muza,

e dini ?!-veçse vellezer ,dolëm dhe miq,

me  bejlerët e gruas  ,krushq te vjetër !(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora