E marte, 28.05.2024, 07:50 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Hanko Halla në Kuvend

E shtune, 29.10.2016, 08:19 AM


HANKO HALLA NË KUVEND

 

A s'më thua hallë ç'deshte n'Kuvend ?

Nuk më rrihet dot, s'më zihet vendi - vend.

Gjumï s'më merr natën as ditën,

si trastën e lypsares na e bënë politikën.

I dituri e i padituri si gjelat mbi pleh,

si n'politikën e vjetër ashtu edhe në t're.

Si mali me pak del e me shumë arinj.

Kuvendi ynë ashtu është përzi.

Loja me pushtet na e solli varfërinë

skamjen e tradhtinë....

Na janë mbyllur sytë

lumi po na merr,

të larat e t'palarat

në fushë po i nxjerrë....

J.Z. 28 tetor 2016(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora