E merkure, 22.05.2024, 02:46 AM (GMT+1)

Kulturë

Xheladin Gjonaj: Zonjës Hillary Clinton

E hene, 31.10.2016, 08:58 PM


Zonjës Hilari Klinton   (SHBA)

 

Nga Xheladin Gjonaj, mesues veteran Tropojë

 

Amerika ty po te thote

“Zonja e zonjave neper bote”

Hylari po vjen sahati,

Amerika asht ba gati

Ne votim po don me shkue

Ne shpi te bardh me te çue

E shqiptart kudo jane,

Voten ty kane me ta dhane

Gjithku luften me na ndale

Ketij globi zot me i dale.

Pa dallim te bardh e te zi,

Sikur tishin tane nje shpi

Ka ardh dita me veprue

Shpine e bardhë me marre nje grue,

Kudo luften me pushue.

Në dallime mos me hi

A jan vendas a jabanxhi.

As per fe mos me i veçue

T‘gjith kane te drejten me jetue.

Tane prej teje jem tuj prite,

Per me ardh ne ajo dite.

Zanin ty me ta ndigjue,

Per te mire me jetue.

E gjithe bota me te nderue

Amerika ty po te thote:

“Zonja e zonjave neper bote”

./.

Xheladin Gjonaj  (Tropojë, Albania)

-Per ZemraShqiptare, nga Tropoja, fund-Tetori 2016-(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora