E merkure, 22.05.2024, 03:54 AM (GMT+1)

Kulturë

Cikël me poezi nga Luan Kalana

E shtune, 29.10.2016, 09:53 AM


Luan Kalana, SHBA

 

Cikel me poezi

 

1-CELESI  MISTER  I BOTES

 

Ah,sikur të isha me fatlumi njeri i tokës ,

të gjeja,ta kisha në duar,çelsin mister të Botës,

asnjë s'do të pyesja,vetëm Zeusin,im zot,

-ç'do bëja ?!Do ta oermbysja me  llozin e Arkimedit.

 

Do ta kapja Boten,ta shterngoja fort për beli,

do ta shkuja nga rrenjet,do ta shkundja,

do t'ja rezoja si  pemës  frutat perdhe,

të therrisja të mjeret,të ngopeshin  t'pangrënët !

 

Nuk do vrisja njeri, as dhe kafshë,

do të mbillja fidane të rinj,Paqe e vellazëri,

do t'i vija te pasurit të rëmin tokën,

t'i fusja në nen tokë,të nxirni arin e zi.

 

Asgjë me shumë ,pastaj do të bërtisja fort:

-Ja kështu or kanibalë,bëhet buka,

kështu vihet pasuria,me djersë e gjak,

mjaft më,me mafiozllëqe dhe hajdutrira.!!!!!

 

2-Tellallët "Modernë"

 

Me ju e kam,o qahjallarë ogurzinj,yzmeqarë,

Ju Media shërbetorë të "ustallarëve" milionerë,

që përralisni dit e nat,nëTV,Radio e Gazeta,

qe shisni gënjeshtrat për të vërteta.

 

Ju që mbërthyet njerësit  pas ekranit,

ju që shperlani trurin e të vobegteve,

që qimen e beni tra,me doçka me kembçka,

lugatin  e ngrini në qiell,i bëni "profeta".

 

Dau të bërtas sa të tundet mali dhe oqeani,

t'ju përlajë sunami ,me soj e sorollop,

bumerang,ju do "hani" helmin të parit,

ju që shisni sapunin per djathë,

mos gënjeni të ndershmin të votojnë,

do futeni në var,te gjithë, për së gjalli!!!!!

 

3-Kryqëzata e Paqes

 

Ne ushtarë të Kryqëzates te Emigrantëve,

për kafshatë dhe Paqe,kemi pushtuar Botën,

nuk plaçkitim,por kështjella ndërtojmë,

gjakun dhe eshtrat lemë, për të "pangopurit"!

 

Thesaret dhe arin e vjedhin të pasurit,

per ne s'mbeten as thërime,por lëmoshë,

kështu qenka shkruar për brezi tonë,

mos vuajnë me vonë,fëmijet tanë.

 

Rrugeve pa mbarim,endemi  shtegëtarë,

kerkojme mallin dhe shpesën e humbur,

njeres skelet  te shperfytuar kemi mbetur

të lodhur nga skamja, të dermuar nga dertet.

 

As ishin te parët nder shekuj emigrantet shqipatarë,

që nga Rilindasit dhe "ustallarët"letrare,Noli e Konica,

per liri ,paqe e vatanë,ngriten pjedestalin shqiptarë,

qe u hoqen zvarë,martirë...deri luftetarja Bubulina.

 

O gjallë a vdekur,dy rrugë janë ne jetë,

se qytezat e varezave me lule na presin,

per liri e paqe,zerin ta ngremë deri ne retë,

ushtare t'Kryqezates t'Emigranteve të mos vdesim !(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora