E marte, 25.06.2024, 07:40 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Tirana e IslamoSulltanizmit dhe e EnveroKomunizmit

E merkure, 18.05.2011, 07:59 PM


Haxhi Qamili dhe Edvin Kristaq Rama: Per allah e dylberizem/per sulltan e komunizem
Tirana e IslamoSulltanizmit dhe e EnveroKomunizmit

 

Nga Ilir Dardani

 

Jo une, jo! Une nuk kisha lindur. Une kurre nuk rraha shuplaka! Kurre nuk thashe Parti-Enver. Kurre nuk spiunova vellane, as te afermit, asnje shqiptar. Ju po, sigurisht. Ju e mbollet komunizmin, ju vrate gjakun tuaj, ju rraca e mallkuar shqipfolese!

Enver Hoxha lindi njeri, por ju e bete Djall, ne gojen e te cilit futet te afermit, te njohurit dhe te panjohurit, shqiptaret pa perjashtim. Gjithmone shfajesoheni dhe gjithnje e gjeni nje arsye te mbroni hipokrizine kolektive, pastaj edhe mburreni se keni mbetur shqiptare.

Ju jeni ata qe mbajtet gjalle pushtimin islamik per 500 vjet dhe refuzoni te cliroheni edhe pas 600 vitesh. Sigurisht qe vetem nje popull i vogel eshte lende e pare e mjerimit te tij.

 

Edvin Kristaq Ramen e votuat perseri, sic keni votuar sulltan mbas sulltani e komunist mbas komunisti, sepse jeni popull i vogel, popull i mjere, popull i turpshem deri ne pikellim te ndershem.

Ndershmerisht i pikelluar ky popull, ky popull qe te ben te te vije turp qe je shqiptar, e sidomos populli i Tiranes, i njohur vetem per Tiranine HaxhiQamiliste e EnverHoxhiste.

E keqja gjithnje eshte lindur dhe frymezuar ne Tiranen e Tiraneve. Po t’i referohemi historise, ky qytet i ka dhene Shqiperise vetem Islamo-Sulltanizem e Envero-Komunizem. E gjithe historia e lavdishme shqiptare eshte shkruar larg kesaj treve islamo-komuniste.

 

Ne fakt ka ardhur koha qe fjala Cudi te zhduket sepse cudia eshte aq e cuditeshme saqe ka arritur permasat e Mbi-Kombit. Cudia eshte me e madhe se Shqiperia, biles rrezikon te ece me shqiptaret dhe te zeje nje vend te rendesishem edhe ne kontinent.

Shqiptaret? -  A nuk do te ishte perfekte Cuditaret?!

 

Njeriu ka 6 vjet qe nuk e rruan per qytetin ku eshte zgjedhur si kryetar bashkie dhe prape votohet.

Eshte tjetri i gatshem te beje ate qe nuk e ben ky huni, por jo: votohet krijesa shkerdhate e partise se punes dhe injorohet totalisht individi.

Pastaj duartrokitet nje specie e brishte, nje bateri e rene, mocali Erjon Brace.

Do Baben ky popull. E mbajten sulltanin derisa e shkerdhyen te tjeret per ne, e mbajten enverin derisa e shporren te tjeret per ne, tani mbajne edhe kete sulltano-komunist, por kete here te tjeret nuk do kene kohe te merren me Kenetat Shqiptare.

 

Asgje nuk kam me asnje nga votuesit e rretheve te tjera, sepse i di problemet e tyre, e di se edhe buka eshte veshtire te blihet per dhjetra mijera familje shqiptare.

Sali Anadollak Berisha i harroi ‘’gjerat e vogla’’, popullin e varfer, te cilit nuk i ofroi Asgje tjeter pervec fotografive te autostrades. Votuesi mire beri qe i tregoi se shqiptaret nuk kane makina qe ta shijojne Rrugen e Kombit dhe as leke per te prere bileta autobusi.

Ne zgjedhjet e tjera Berisha duhet te largohet me votat e varferise, sigurisht duhet t’i thote lamtumire karrieres politike. Nuk do i humbin vlerat qe ka, edhe pse pak, por sigurisht nuk do i humbin as antivlerat. Biografi te paster nuk mund te kete nje ish komunist, as ai qe fute Shqiperine ne Konferencen e Zeze Islamike, sigurisht as ky huni i Kristaqit qe po arabizon teresisht kryeqytetin e Shqiperise.

Epo sic thote edhe Edvini ne kenge, Turq te Lashte jane tironcit, por mua me vjen keq per Historine jo-tironce dhe Figurat e Lavdishme te saj, sigurisht edhe per jo-tironcit.

 

Nga Mitrovica ne Tirane me baballare turq. Gezuar Poshtersine Kombetare, he komb i kalbur!(Vota: 19 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora