E shtune, 10.06.2023, 07:59 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Drama shqiptare e pavdekshme!

E shtune, 22.01.2011, 08:59 PM


 

Drama shqiptare e pavdekshme!

 

Nga Ilir Dardani

 

T’pshurrsha n’parti!

 

Ketu nuk behet fjale per nje skuader futbolli, te cilen do e perkrahesh edhe nese korrupton arbitrat. Ketu behet fjale per ceshtje madhore te shtetit tone dhe interesi shkon miliona kilometra pertej partive politike. Une nuk jam kelysh i semure partishe, sic mund te jeni shume nga ju. Une jam pa parti, une jam pa dhune, une jam per zgjedhje te lira dhe demokratike. Te paret e mi kane qene myslimane, por kurre komuniste. Asgje nuk me lidh me komunizmin mua, sic mund te jeni te lidhur shume nga ju. Nese Shqiperia do kishte shume antikomuniste nuk do kalbeshim shpirterisht dhe fizikisht per 45 vjet. Shqiperia ka komuniste shume edhe sot, sic kishte dje. Per turpin tone ne jemi vendi i fundit ne Europe qe lejuam pluralizmin politik. Ky fakt tregon dashurine tone per komunisto-sllavizmin.

T’pushrrsha n’parti, ne ate demokratike, por sidomos ne ate socialiste. E kemi shijuar militantizmin per 45 vjet. Per partine kemi vrare vellain e burgosurin djalin. Per partine kemi sakrifikuar mijera jete e shkaterruar kombin tone. Per partite dhe pasurimin e politikaneve vazhdojme te sakrifikojme ndryshimin e jetes sone.

Te gjithe militanteve te partive: ju pshurrsha ne parti!

 

Une nuk e dua Sali Berishen

 

Une nuk e dua Sali Berishen dhe urrej pafundesisht islamin e tij dhe te gjithe shqiptareve, pa asnje perjashtim. E fajesoj Sali Berishen per futjen e Shqiperise ne Konferencen Islamike, per humbjen e kontrollit gjate viteve te para te demokracise deri ne vitin e tmerrshem ’97. Per vitin e tmerrit sigurisht qe Sali Berisha ka fajin e tij madhor, por per asnje cast nuk le pa fajesuar edhe krimbat komuniste me emrin e ri siocialiste, te cilet nxiten dhunen dhe ishin organizuesit dhe komandantet e saj, por viktima ishin vetem ushtaret e pafajshem.

 

Edvini si Kristaqi

 

Edvin Krastaq Rama vrau 3 qytetare te varfer e naive shqiptare. Ati i tij, Kristaqi kishte vrare poetin Havzi Nela dhe qytetare te thjeshte ne emer te partise komuniste. Po ne emer te kesaj partie, por me emer te ri, Edvini e vazhdoi traditen familjare dhe politike.

 

Mish-per-topizmi

 

Shqiptaret historikisht jane perdorur. Per 500 vjet shqiptaret u perdoren nga turqit dhe u shnderruan ne populli me i urryer i Europes. Pastaj u perdoren edhe nga sllavo-ruso-serbet dhe ka 600 vjet qe shqiptaret hane njeri - tjetrin per interesa te armiqve tane.

Edvin Kristaq Rama perdori tri jete shqiptaresh per te marre pushtetin me lufte, sigurisht edhe dhjetra mijera te tjere per ta bere veten kryeminister.

Edvin Kristaq Rama, ky kryepsikopat, por edhe bir kurve nga ana intelektuale, perdori te gjithe kandidatet per deputete duke i leshuar si lopet pa bari ne diten e zgjedhjeve, nderkohe vete ai nuk kandidoi sepse humbiste kryetarin e bashkise.

Pasi humbi zgjedhjet nuk e pranoi humbjen, por i lidhi si qente deputetet e zgjedhur dhe nuk i la te perfaqesonin popullin ne parlament.

Kjo krijese komuniste e hodhi turmen ne shesh dhe u zhduk per vete. A nuk eshte koha qe shqiptaret e ndershem mos te behen viktima te shkerdhatoshqiptareve?!

Mish-per-topizmi, sic thame, eshte tradite e trojeve tona, por eshte koha qe tradita te tilla te vdesin. Per aq kohe sa shqiptaret do te vazhdojne te mbyllin syte dhe te hedhin trurin Shqiperia nuk do te behet. Per dhunen duhet te paguajne djajte komuniste dhe jo populli i varfer e naiv.

 

Mosntrat gjithmone kane fat

 

Dhuna eshte nxitur nga Edvin Kristaq Rama, Gramoz Ruci, Skender Gjinushi, Spartak Ngjela (i cili tha qe ‘’nuk eshte asgje vrasja e 3 njerezve, por as nese do vriten 13 000’’ - per te rrezuar qeverine e zgjedhur ne menyre te ligjshme nga populli), Erjon Veliaj, Tom Doshi, Prec Zogaj, Nard Ndoka, Vangjel Dule, Erjon Brace, Koco Kokedhima etj. (te me falin ata te tjeret qe per harrese nuk e kane emrin ne liste!).

Editoriali para protestes i gazetes se shitur te Rama, Shekulli nder te tjera thoshte: ‘’Shpresojmë që kjo e premte të jetë një ditë e bardhë për qytetarët shqiptarë të zemëruar, që ata të ndjehen zot të vetes së tyre. Por nëse Berisha e do medoemos të "Premte të Zezë", duhet t'ia heqim këtë kënaqësi. Qoftë dhe me dhunë.’’

Nese do ishin vrare 3 nga keta te mesipermit une nuk do kisha aq kohe sa te merzitesha per ta.

Por fatkeqesisht keta jane shendoshe e mire, kurse ne erresiren varr do hyne tre njerez qe nuk e meritonin.

 

Protesta ne shtepine e Enverit

 

Komunistet nuk i dilnin plumbit perballe, por perdornin popullin ‘’injorant’’. U mblodhen te Piramida e Enverit per te na treguar se Diktatori i Pameshirshem Enver Hoxha jeton ne zemrat e mendjet e nje pjese te popullit shqiptar.

 

Dhuna nuk fiton dot ne demokraci

 

Ne vitin 1997 fitoi dhuna, por jo dje. Shqiperia nuk mund te jete nje vend i humbur ne Afrike apo Azi. Jemi ne Europe, ne djepin e kultures demokratike boterore. Duam apo s’duam ne, pucizmi nuk ka vend ketu. Dhuna nuk fiton ne nje vend anetar te NATO-s, ne nje vend qe eshte i lire te udhetoje ne kontinent.

Pervec Pozites dhe Opozites ne kemi edhe nje pale te trete, Nderkombetaret, te cilet jane pa parti dhe gjykojne larg interesave partiake shqiptare.

Qeveria aktuale eshte pranuar nderkombetarisht dhe zgjedhjet jane cilesuar si te pranueshme, njekohesisht si me te rregulltat qe ka mbajtur Shqiperia ndonjehere.

Opozita shqiptare nuk ka kulture demokratike dhe nuk e pranon humbjen. Hapja e kutive ishte e paligjshme, kunder kushtetetutes se Shqiperise.

Kaq mjafton qe t’i largohesh pretendimit per te marre me dhune Kryeministrine.

Protesta e ligjshme degjeneroi ne dhune te paligjshme, me rrahje, me djegie e shkaterrime objektesh e makinash ‘’te pafajshme’’.

 

Kryeministria eshte e paprekshme, sic jane edhe policet

 

Dhuna qe ushtroi ‘’populli militant partiak’’ nuk eshte e justifikueshme. Ata qe protestuan per problemet e tyre personale ne lidhje me varferine etj. u ndane paqesisht, kurse disa qindra te tjere ishin organizuar nga E. K. Rama per t’i dhene grushtin me te rende shtetit. Policia u tregua teper e durueshme, prandaj kemi dhjetra police neper spitale, njeri ne gjendje teper te rende. Me vrasjet nuk kam se si te pajtohem dhe autoret shpresoj qe te marrin denimin e duhur, por sipas mendimit tim edhe ne vrasjet direkt ka gisht Edvin Kristaq Rama, por le te zbardhet me pare qe te mos ia shtojme mekatet.

Sulmi ndaj kryeminstrise asnjehere nuk mund te jete i suksesshem sepse ushtaret dhe policet do e mbrojne me cdo kusht, qofte edhe nese duhet te vrasin njerez pafund, prandaj shqiptaret duhet te jene te vetdijshem per maksimumin e suksesit qe do arrijne me protestat e tyre te ligjshme, por sidomos me ato te paligjshmet.

Dhuna ndaj policise ishte e papare. Polici eshte punetor qe paguhet per te mbrojtur qytetaret dhe institucionet e shtetit. Nese perdor dhune  kunder tyre je kundra ligjit dhe provokon dhune kunder kunder teje. Perjashto vrasjet, autoresia e tyre ende nuk dihet, dhuna e perdorur nga policia per vetmbrojtje eshte plotesisht e justifikueshme dhe shpresoj te arrestohen te gjithe njerezit e dhunes, pastaj le te shfajesohen, te tregojne se jane viktima te mendjecmendurit Edvin Kristaq Rama.

 

Tre njerez nuk marrin fryme me

 

Ngushellime per familjet e te reneve te porta e kryeminstrise. Njerezit qe vdesin nuk kthehen me, i japin lamtumiren e fundit jetes dhe te afermeve te tyre. Eshte teper e rende. Dje u zgjuan te gjalle por me vone fjeten perjetesisht.

Te vdesesh per harbutin drogaxhi Edvin Kristaq Rama dhembja eshte e dyfishte. Eshte e pabesueshme kjo qe ndodhi deri ne piken qe te shkon ne mendje Rama, pastaj gjithcka behet e besueshme.

Keta shqiptare nuk ishin gati per te vdekur dhe vdiqen kot. Qofshin prane zotit.

 

Shqiperia e demonstratave te dhunshme dhe e prapambetjes

 

Anti-reklame me te madhe s’ka serb, Del Ponte apo Dick Mart’ qe i ben Shqiperise.

Pervec tre jeteve te humbura dhe qindra te plagosurve, Shqiperia humbi miliarda euro. Sapo Shqiperia po ringjallej dhe mediat e botes e shikonin me sy pozitiv, te cilat ftonin qytetaret e vendeve te tyre ta vizitojne Shqiperine, rilind dhuna e primitizmi dhe rikthemi ne vendin tone natyral, ne vendin e Kallashnikoveve.

Shqiptaret jane mesuar te kercejne si gjelat sapo nje ze i huaj del dhe flet dicka kunder tyre, por kur politikanet akuzojne njeri - tjetrin per krime te ndryshme monstruoze askujt nuk i ben pershtypje.

Sali Berisha dhe Edvin Rama se bashku me shumicen e politikaneve jane me te peshtire se te huajt qe vjellin vrer kunder Luftetareve te Lirise.

Akuza te pafundme nga te dyja palet. E pse mos t’i marrin si te verteta? Po jane te verteta, por qe askush nuk prangoset! Jo respekt per asnje politikan.

 

Shqiperia do behet nga ata qe ende nuk kane lindur

 

Kjo eshte Shqiperia e harbuteve, por kjo Shqiperi eshte e ligjshme dhe kete Shqiperi mund ta ndryshosh vetem me vote te lire dhe jo me dhune. Por as voten nuk ke kujt t’ia japesh sepse kemi te bejme me nje shkerdhateri totale poltike.

Megjithate prisni deri ne zgjedhjet e ardheshme dhe votoni ke te doni. Votoni djalin e Kristaqit nese mendoni se Berisha nuk ka bere aq sa duhet per ju dhe nese mendoni se Rama eshte nje lider qe mund te ndryshoje ne menyre perrallore jeten tuaj.

Ne fund te fundit nuk eshte aspak logjike te votohen partite, por vetem individet.

Protestat per tekat perverse te Edvin Rames duhet te mbarojne ketu. Jo me protestave, jo me lufte per te pasuruar akoma me shume Edvinin. Jo me loje me varferine e gjakun tuaj.

Gjithmone protesta paqesore per problemet e juaja sociale, por jo lufte kunder shtetit per karrigen e Rames dhe te vampireve qe i rrine pas.

S’ka me turp, eshte idiotesi totale dalja per te protestuar si socialiste, te veshur me petkun e ndyre te partive politike.

Eshte nder dhe zgjuarsi nese del paqesisht dhe proteston si qytetar i lire i Europes.(Vota: 40 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora