E merkure, 04.10.2023, 08:46 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Pse Islami duhet pershendetur per te fundit here?!

E shtune, 24.07.2010, 09:59 PM


Pse Islami duhet pershendetur per te fundit here?!

 

I dua shqiptaret dhe nga dashuria per ta gjithnje do e urrej islamin ne trojet e tyre. Kam qene per pushime dhe pune ne Shqiperi e Dardani muajt e fundit dhe nuk kam mundur te jem aktiv, megjithate here pas here jam bere i gjalle duke percjelle shkrimet e te madhit Kastriot Myftaraj – armikut kryesor te mbetjeve islamike.

Shqiptaret kane vetem nje fytyre, prandaj ata qe jane shqiptare duhet te zgjedhin mes Kastriotit dhe Abdi Baletes dhe kopese se eger primitive islamike te tij.

 

Nga Ilir Dardani

 

Shen Pali, ne vitin 52 pas Krishtit, thote: "Nga Jeruzalemi deri ne Iliri plotesova predikimin e Ungjillit te Krishtit". Shen Pali ishte kontakti i pare i shqiptareve me Krishterimin.

Zerat islamike thone qe Krishterimi erdhi me pushtuesin romak, por nuk eshte e vertete sepse romaket ne ate kohe nuk ishin te krishtere. Kur shqiptaret besonin ne Zotin Jezu Krisht, romaket akoma po shijonin dhunen monstruoze qe ushtruan mbi te, si dhe dhunen e fresket qe ushtronin mbi shqiptaret praktikues te Rruges se Krishtit.

Shqiptaret jane nder popujt e pare ne Europe qe e perqafuan Krishterimin.

Islami erdhi me dhune sepse eshte fe e dhunes. Pushtuesi osman identifikohej me islamin dhe feja islame eshte pushtuesja 500 (+100) vjecare. Gjergj Kastriotin e quajten Atleti i Krishtit sepse e luftoi deri ne fund te jetes islamin pushtues, ose fene totalisht te ndryshme, e kunderta e fese se Krishtit.

 

***

 

Islami duhet te ike nga ka ardhur. Ardhur ka ne erresire. Ka shfrytezuar pushtimin per te poshteruar nje komb. Erresiren e kane shoqeruar rrufete. Ka shfrytezuar shpaten per t’i helmuar gjakun shumices se nje kombi. Dimri mbeti dimer, por Shqiponja nuk mbeti e tille, u be sorre - kukuvajke vajtuese shekullore.

 

Te kundershtosh njollen e zeze historike nuk do te thote percarje, por vetem bashkim. Ftesa per rikthimin ne identitet nuk do te thote urrejtje, por vetem dashuri, te cilen e ndjejne te gjithe shqiptaret me gjak shqiptari, por jo edhe anadollaket shqipfoles – bijte e islamo-osmaneve, te cilet na mbeten ne tavoline si dopio gjashte e shemtuar e historise.

Islami nuk duhet toleruar sepse ka thellesisht tiparet e mosmirenjohesit, te cilit i jep doren dhe te merr edhe krahun.

Islami eshte ne lufte me boten e civilizuar dhe kerkon pushtimin e saj per te rikthyer diktaturat dhe prapambetjen.

Deri tani eshte ‘’mirepritur’’ ne Europe dhe ka perfituar nga toleranca, shpeshhere e semure perendimore, por pretendimi per te marre krahun eshte i kote, eshte beteje e humbur, prandaj ne asnje menyre nuk duhet qe shqiptari te dale ne krahun e humbesve, sic e ka tradite!

Europianet jane lodhur me mentalitete islamike ne gjirin e shoqerise se tyre prandaj po zgjohen cdo dite!

 

***

 

Shqiptarit te kthyer me dhune ne mysliman nuk i ka ardhur aspak keq kur ka zevendesuar Njeriun me te Madh te Kombit te tij, Gjergj Kastroitin me Sulltan Muratin.

Gjergj  Kastroiti ka qene intelektual e patriot i kulluar, luftetar shume i zoti dhe gjithcka tjeter qe i duhej botes ne ate kohe, por Gjergji yne nuk ka qene edhe Shenjt.

Sulltan Murati, prijesi i ushtrise pushtuese islamike, ishte njeri pervers dhe gjakpires, autor i vrasjes se mijera shqiptareve dhe c’burrerimit te tyre, por sot na e mbajne si Shenjt dhe ngrejne vithet te goja e njeri -  tjetrit dhe luten qe ky ‘’allah’’ t’i ndihmoje.

Ky fakt, qe edhe kafshet do i turperonte, tregon se kush jane hoxhallaret dhe besimtaret islamike.

Shqiptari mysliman nuk u skuq kur u largua nga emri dhe kultura e tij, kur u shfaq dhi e zeze aziatike ne Kontinentin e Bardhe Europian.

Shqiptari mban emra qe te bejne me vjelle, te bejne qe te te vije ndot qe je shqiptar, por ky nuk eshte faji i tyre, por vetem i prinderve te tyre. Faji i tyre eshte kur mburren me keta emra dhe sidomos kur krahasojne Hasanin e sotem me Hasan Prishtinen, i cili gjene me negative kishte emrin, por emrin e shemtuar te tij e mund vepra e madhe kombetare dhe mbetet pergjithmone Gjergj Prishtina, nje nder shqiptaret me te medhenj te kombit.

 

***

 

Faik Konica ndjehej i huaj si mysliman ne Perendim. Konica ka qene Europian i Madh prandaj edhe nuk ia lejonte vogelsine aziatike vetes. Ai u pagezua me emrin Domenik dhe u rikthye tek vetvetja duke marre fene e te pareve te tij te Krishtere. Rrugen e Konices e kane ndjekur te gjithe Koloset e tjere Intelektuale te Kombit Shqiptar. Ky akt mund te shikohet si dicka normale, detyrim njerezor e kombetar, por edhe si veper madhore per te cilen kane nevoje te gjithe shqiptaret pa perjashtim. Vetem shqiptaret dhe jo edhe shqipfolesit me origjine turke e aziatike.

I madhi i Konices dhe Shqiperise vazhdon te jape nje kontribut te jashtezakonshem per rikthimin e shqiptarit tek vetvetja.

Faleminderit Domenik!

 

***

 

Tradhetojeni pushtuesin azio-islamik per kombin tuaj, si Gjergj Kastrioti.

 

______

 

Po ju le nen shoqerine e vargjeve te mrekullueshme te poetes se telentuar arberore, Julia Gjika. Keto vargje jane qendisur ne flamurin e Gjergj Kastriotit. Poetja ka zemer te madhe dhe na ofron kujtesen dhe dashurine. Ata qe kane mbetur shqiptare jane te lutur t'i lexojne keto vargje dhe te reflektojne:

 

JEMI PJESE E RRENJEVE TE TUA EVROPE

 

 

SHKODRA

 

Mjafton t’i afrohesh Drinit dhe Bunës,

symbyllur dëgjon mërmërimë legjendash,

kujtesa zgjon,

letërsinë gojore evropiane,

që fillon aty,

aty ka rrënjët.

Pa ty Shkodër,

e varfër mbetet e kaluara e kontinentit tonë,

si mbeten shtëpitë e rethuara

nga ujrat në përmbytje,

pa njerës, pa cicërima zogjsh.

Mjafton t’u afrohesh mureve të Rozafës,

dëgjon trokun e kalit të 92 vjecarit Mbretit Bardhyl ,

ky yllbardhë i lirisë,

i kujdesshëm dhe njerëzor,

luftoi dhe fitoi betejat.

Pastaj  një zë si fllad i freskët ledhaton,

i paharuar vjen zëri i Teutës,

urdhërat e mbretëreshës së parë në Evropë.

dhe kaq mjafton Shqipëria ime,

që cdo shqiptar të ndjehet krenar,

fatmadh për Shkodrën.

 

 

KRUJA

 

Krujë o qytet i bekuar,

historia flet në cdo shkëmb e gur,

në cdo vijë uji që zbret nga malet e tua.

Kruje, muze madhështor.

Brenda kështjellës, nëpër tabllo e piktura,

lëvizin trimat e një kohe të shkuar,

të gdhëndura emrat në ballin tend.

Froni princëror fton vizitorët,

të prekin famën dhe lavdinë e Gjergj Kastriotit.

Unë ula tim bir një vjec,

i bëra fotografi,

ai prekte me gishtat e vegjël

nje madheshti, për t’a kuptuar më vonë.

 

Krujë o qytet i bekuar,

Ballkon natyror,

në duart e tua bulojnë sakrificat arbërore.

Sot nga lart,

i kujton Evropës Plakë,

borxhet që u ka pasardhësve të Arbërit,

për cdo bëmë që mbajnë gurët shekullorë.

 

 

DURRESI

 

Ka veshur kostumin e lehtë të kaltër

edhe këpucë të lehta të  kaltra,

në ujra të kaltra të Adriatikut  freskon trupin.

Porta e gadishullit ilirik,

Kyc i përhershëm i rrugës Egnantia.

Ura që lidh qytetërimin,

nga Perëndimi në Lindje.

Qytet Biblik,

ku vuri këmbën Shën Pali

ku shkroi letër Romakëve,

Ungjillin e tij.

Me kureshtjen e atij,

që zbuloi  mozaikun Bukuroshja  e Durrësit,

kryeveprën figurative të artit helenistik,

punuar me gurë shumëngjyrësh,

vijnë turistë nga e gjithë bota.

Ata ikin duke të marë me vehte

si zbulimin më të ri.

Durrës,

t’i theu statujat,

shpata e pushtuesit,

por s’mundën

të të thyenin ty

as kaltërsinë  e falur nga Zoti.

 

 

BERATI

 

Kënga fillon këtu,

pa aguar dita.

Përcillet nëpër ullishta, në parqe trëndafilash,

në ujrat e argjënda të Osumit.

Pastaj vrapon nëpër kodra,

mer përpjetë Kalanë

dhe shkon lart

nen ison e  Baba Tomorrit,

duke bere  kësulen borëbardhë të rrëshqasë.

Kalaja hijerëndë,

me gurë pellazgjikë,

ruan te shtrenjtë brenda saj,

urtësi dhe jo frikë.

Në shekuj mbajti në gji,

ungjij dhe kodikë.

Kënga fillon këtu,

në bukuria dhe bollëku

i qytetit të njëmbinjë dritareve.

i lakmuar nga cdo qytet në botë,

qoft’ i lashtë, qoft’ i ri.

Berati është dashuri,

ku shqiptari ushqehet

nga fruti më i lashtë përcjellë në breza.

 

Julia Gjika,

Janar  21, 2010.(Vota: 88 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora