E diele, 04.06.2023, 09:22 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Halldupet e Sorrerise dhe Shqiptaret e Shqiperise

E shtune, 13.02.2010, 08:59 PM


Halldupet e Sorrerise dhe Shqiptaret e Shqiperise

Nga Ilir Dardani

Shqiperi apo Sorreri? Shqipe apo Sorra? Krenare apo gjallesa te nxira nga turpi? Dinjitet-perdhunuar apo kopesht vulgar ferrash?

Forumi i Halldupeve te Sorrerise (me emrin fallso Forumi Mysliman i Shqiperise) eshte batalioni i fundit osman ne shtetin e kerrusur te Shqiperise dhe duhet mundur. Si? – Nese je shqiptar ti nuk mund te jesh mysliman. Vetem kaq?! Asgje me shume per te thene?! 
Le te injorojme per nje cast gjithcka, edhe Gjergj Kastriotin dhe te kalojme direkt te ata pas se cileve jane dy fete kryesore: Vetem nese ke pasur nje aksident te rende dhe nga e cara e kafkes ke humbur trurin nuk e kupton se askush nuk i afrohet profetit Jezu Krishti. 
Krishti nuk ka qene nje luftetar qe ushqehej me gjakun e njerezve. Krishti nuk ka qene ekzekutuesi i atij qe nuk preferon rrugen e tij. Krishti nuk ka qene armiku i femres. Krishti nuk ka qene nje perdhunues femijesh! Krishti ka qene, eshte dhe do te jete Zoti.
Ngulite mire ne tru kete fakt te pakundershtueshem ti qe je ne pritje te akisdentit tru-humbes!!! 

Sapo zonja e nderuar, nje nder femrat me te afta shqiptare, Mirela Bogadani shprehu shqetesimin mbi skllaverimin e femres nga meshkujt islamike ne Britani, keto krijesa pa komb, pa baba e pa zot, filluan sulmin e radhes, sic benin edhe kunder ish Presidentit Moisiu, Shqiptarit me te Madh qe merr fryme sot Ismail Kadarese dhe te gjithe dritegjateve shqiptare.

Forumi i Halldupeve te Sorrerise nuk perkthehet ne Forumi Mysliman i Shqiperise sepse kjo kope nuk perfaqeson as turqit e sotem, por vetem halldupet zemer-vampire te perandorise osmano-islamike.
Zonjes se nderuar nuk ju ndane letrat kercenuese, nuk ju ndane ofendimet dhe peticionet kunder kandidatures per Deputete ne Parlamentin Britanik sepse kelyshet islamike e urrejne lirine, te cilet e ‘’bekojne’’ me ‘’ Freedom go to hell’’ (Liri shko ne djall)!
Kjo ndodh sepse shqiptaret jane nje komb me te vertete dinjitet-humbur:
Mijera te vrare gjate luftes se shqiptareve per liri, me Kastriotet ne krye nuk do mjaftonin qe shqiptaret te betoheshin ne gjakun e vellait dhe mos te poshteroheshin kaq brutalisht.
U be c’u be gjate pushtimit 5 shekullor: ikja nga emri, nga atdheu, nga surrati e nga zoti, kjo maskarade maratonike nuk duhej te vazhdonte pasi vdiq perandoria islamike.

Ne vitin 1990, Kadare i lutet diktatorit te fundit Komunist, Ramiz Alise, qe te lejoje hapjen e kishave. Gjeniu Yne, duke menduar se shqiptaret me ne fund do e shfrytezojne rastin atesit per te kthyer dinjitetin e humbur, ne menyre komplet te pafajshme dhe thellesisht atdhetare ofron per shqiptaret Gjergj Kastriotin me Europen dhe refuzon Sulltan Muratin me Azine.
Por, cuditerisht per shqiptarellat eshte racizem te refuzosh pushtuesin dhe te pranosh te shtrenjtin Hero Kombetar, te cilin as djalli me emrin Enver nuk e mohoi dot!
(Ju grupi i vockel i ferrave dhe turpi i katolikeve shqiptar duhet ta vleresoni qofte edhe vetem per kete madheshti qe ka bere Kadare per ne, heroin tone e Shqiperine Europiane)

Fajesoj myslimanet shqiptare si roje te kufirit enveristo-osman qe na mbane peng kombin, larg Europes. Une kam vize dhe kam te drejte te jetoj ne te gjitha vendet e zhvilluara te botes sepse jam qytetar i qyteterimit tim, Europes, por jo edhe shumica e shqiptareve te mi. Vetem 3 shtetet islamike, Shqiperia, Dardania dhe Bosnja mbeten te mbyllura ne kafaz. Ky fakt tragjik tregon edhe se kush eshte islami dhe cfare pasojash ka, por mbi te gjitha tregon se sa te mjere jane shqiptaret qe vazhdojne te sakrifikojne lirine per skllaverine!

Nese ne Holande fiton zgjedhjet e ardhshme Partia e Lirise (krijuar para 4 vitesh dhe momentalisht e pozicionuar ne vendin e dyte) qe drejtohet nga Europiani i Madh Geert Wilders (ruhet 24 ore ne dite sepse eshte denuar me vdekje nga terroristat islamike), Shqiperia, Dardania e Bosnja islamike nuk do e shohin as ne enderr anetaresimin ne BE. Pastaj mekatet do shkelin perbindshem zemrat e shqiptareve qe vazhdojne te luajne aziatikce me te ardhmen e tyre Europiane.
Une uroj qe Wilders te fitoje zgjedhjet sepse eshte Atleti me Gjenial i Perendimit te sotem. Kjo Europe teper tolerante dhe shume here e corjentuar ka nevoje urgjente te mbroje kulturen qe me shume mundime eshte e nje standardi teper te larte.
Te ndertosh Boten Perendimore qe kemi sot jane dashur 20 shekuj. Edhe sikur bota lindore do hidhte hapa drejt zhvillimit dhe te kishte pasionin perendimor, do arrinte ketu ne vitin 4020. Ne shqiptaret nuk kemi kohe per hamendesime dhe pritje shekullore sepse problematika aziatike nuk eshte problemi yne. Ne jemi ne Europe dhe kemi dhene kontributin tone ne ndertimin e kesaj qe kemi: 
Atletin e Krishtit, Mbrojtesin e Njeriut dhe Qyteterimit Europian dhe Mbretin e Pazevendesueshem Shqiptar Gjergj Kastriotin, 
Bijen e Krishtit, Humanisten dhe Shenjetereshen e Madhe Boterore, Zemren e Madhe Shqiptare Gonxhe Bojaxhiun - Nene Terezen,
Liderin Largpames Europian, Engjellin e Lirise dhe Lashtesise se Ndriteshme, Presidentin e Perjetshem te Kombit Tone Ibrahim Rugoven,
Gjeniun e Letersise Boterore, Rilindasin e Humanistin e Madh, me te Madhin e Letrave Shqipe te te Gjitha Kohrave Ismail Kadarene.
Plus figura te tjera te ndritura si Gjergj Fishta, Faik Konica e Fan Noli, por pa harruar Krenarine e Kombit tone ne Mergate ne ditet e sotme: 
Poetin, Publicistin, Gazetarin, Perkthyesin dhe Atdhetarin e Madh Alban Voken (Baki Ymerin) ne Rumani.
Poeten, Publicisten, Gazetaren, Profesoren dhe Atdhetaren e Madhe Keze Kozeta Zylo, ne SHBA.
Poeten, intelektualen dhe Njeriun Human, te bijen e Martirit te Kombit, Vitore Stefa Leka, ne Itali.
Poetin, Perkthyesin dhe Perparimtarin e Madh Mazllum Saneja, ne Poloni.
Profesoreshen dhe Intelektualen Mirela Bogdani, ne Angli.
Kengetarin, Rapsodin, Pajtuesin e Gjaqeve dhe Zemer Madhin Agim Gashi, ne Gjermani.
Poeten, Gazetaren dhe Mesuesen Kombdashese Alma Papamihali, ne Gjermani, e te tjere qe jane vlera Kombetare e Nderkombetare.

Vlera te Cmuara Kombetare dhe Perendimore jane edhe:
Poeti, Gazetari, Aktivisti, i Persekutuari i Lirise dhe Rilindasi Kadri Mani.
Publicisti i Ri e i Madh dhe Atdhetari i flakte Valon Kurtishi.
Publicisti dhe Intelektuali Naser Aliu.
Publicisti, tashme edhe Shkrimtari dhe Frymezuesi i Drites Selim Hasanaj.
Gazetari dhe Ringjallja e Gjergj Kastriotit, Gjergj Kabashi.
Kengetari, Rapsodi, Publicisti, Profesori, Studiusi dhe Patrioti i Madh Demir Krasniqi.
Poeti dhe Atdhetari Xhenc Bezhi.
Publicisti dhe Njeriu i Mire Xhevat Rexhaj
Poetet e Publicistet Dibran Demaku e Ramiz Dermaku.
I perkushtuari i Madh, i Shumeaneshmi Halit Bogaj
Historianja dhe Publicistja Sabile Basha dhe plot te tjere.

Shqiptar!
Duke mos qene me mysliman ti do japesh kontributin tend te cmuar per rikthimin e shqiptarit te vertete, do e lesh te kalbet xhamine e gjakpiresit te vellait tend, sulltan muratit, do i bashkohesh qyteterimit te cilit i perket, brezat e ardhshem nuk do skuqen por do krenohen me ju.

Myslimanet shqiptare duhet te heshtin sepse nga islami i tyre fituam urrejtjen e pariparueshme: humben te pakten gjysmen e kombit, njerez e toke dhe fale islamit jemi kombi me i ulet i Europes.

Te gjithe se bashku duhet te japim maksimumin per pastrimin e Kombit Shqiptar nga funderrimat e perandorise islamo-osmane. Islami le te jete mire ne vendet Arabe, por kurre nuk duhet ta pranojme te shendetshem ne trojet e Gjergj Kastriotit, Ne Europe.
Eshte i huaj dhe nuk eshte per ne, sepse vetem vuajtjen e pafundme, shkaterrimin dhe varrin ne fund na ka ofruar.

Le te jemi njerez dhe shqiptare dhe te gjykojme Tragjedine Historike, brenda se ciles mbahet peng Krenaria dhe Vlerat e pergjithshme te njeriut dhe shqiptarit.

Lereni te vloje gjakun arberor!


(Vota: 66 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora