E shtune, 02.03.2024, 03:15 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Salih Islamik GjakPrishur Kabashit

E diele, 06.09.2009, 04:16 PM


Salih Islamik GjakPrishur Kabashit

Kur nje gjakanadollak flet une e kuptoj, por si mund ta kuptoj nje Shqiptar te shitur, te shnderruar ne kerme islamike?!

Nga Ilir Dardani

Ti kryemjeresi nuk kishe nevoje te shikoje larg, por vetem afer dhe do ishe njeri dhe jo kafshe zemerperbindeshe sic je tani. Krenarine e kishe prane, por zemra jote plehre 6 shekullore nuk ishte e thene te ndryshonte.
Ti varrmihes i vetvetes perfaqeson epiqendren e poshtersise dhe neverise ekstreme.

Nese Islami do fitoje mbi Dardanine dhe palacot si ti do jene zote te ketij vendi, atehere do shenohet edhe fundi i shqiptareve. Por kjo ''nese'' do te jete ''JO'' sepse shpirti i paster shqiptar po ringjallet cdo dite dhe askush me shume se ti (duke shikuar afer) nuk ka shembyj hyjnor shqiptarie, por ti mendje halldup, ti kerme islamike nuk arrin te kuptosh se cdo te thote ta hedhesh pushtimin 600 - vjecar dhe te jesh vetvetja.

Katedralja shqiptare katolike me histori mijera vjecare qe po ndertohet ne Prishtine qenka ''ne toke te huaj'' sipas teje. Ti bajge islamike nuk shikon pertej hundes tende, e cila eshte ''tensionuar'' pas prapanicave te vellezerve islamike duke iu lutur Sulltan Muratit!
Si mund te jete kisha e katolikeve dhe e ish-katolikeve ne vend te huaj?! Nuk eshte cudi ne fakt sepse krijesa te cmendura si ti ka krijuar islami plot, prandaj edhe luftoni me te gjitha mjetet kunder Shqiperise Europiane.
Edhe nese nuk do kishte mbetur asnje katolik ne Dardani, duhej nje kishe madheshtore per te kujtuar se dikur ishim shqiptare dhe te krishtere si e gjithe Europa, por edhe per faktin tjeter te ngjashem: Ne nuk jemi nje komb kopil i ardhur nga Azia para 600 vitesh, ne kohen qe kucedra islamike shkeli token e Ilireve dhe Ballkanit mbare.

Naiviteti dhe shtypja kane bere qe shqiptari te luftoje kunder vetvetes, duke shembur e shkaterruar kulturen e tij te lashte, duke zhdukur te gjitha gjurmet e nje populli autokton, duke ndihmuar epshmonstrat serbe te kene sukses me propaganden e tyre antishqiptare.
Ti dhe shqiptaret si ti e kane humbur vetvedijen e njerezine, sepse xhamia dhe tyrbja e Sulltan Muratit, prijesit te ushtrise islamike pushtuese, nuk jane ne toke te huaj, kurse kisha e mbrojtesit tone, Gjergj Kastriotit, po!

Kisha shqiptare, ne vecanti ajo katolike, nuk ka asnje njolle te zeze gjate gjithe historise se saj. Nuk ka njohur asnjehere urrejtje, por vetem drite e dashuri per shqiptarin. Prifterinjte shqiptare ishin kombi yne i ditur e i shkruar. Asnjehere nuk e harruan kombin e tyre dhe gjithmone ishin armiqte e pare te injorances e shkaterrimit te kombit tone. Prifterinjte martire jane te panumert. U ekzekutuan nga turku, serbi e greku sepse ne zemrat e tyre ekzistonte vetem dashuri e dije. Edhe kunder komunizmit ata ishin te paret, qe ne kohen qe u cliruam nga gjermanet dhe u pushtuam nga komunizmi.

Edhe nese ndonje hoxhe ka qene i mire, ai ne thelb ka predikuar largimin e shqiptarit nga shpirti i tij. Predikimi i islamit e ka vecuar, izoluar kombin tone. Ishte vazhdimesi pushtimesh e masakrash.

Sulltan Murati eshte mbi te gjithe shqiptaret e Dardanise, sepse vetem ai eshte shnderruar ne Zot, perpara te cilit luten shqiptaret. Engjejt e dijes dhe lirise te kombit tone: Rugova, Prishtina, Jashari, Ramadani, Curri, Cetta, Galica-t e plot te tjere nuk i afrohen askund zotit te vertete te shqiptareve, Sulltanit!

Shqiptaret islamike dhe myslimane nuk kane asnje te drejte te urrejne te krishteret shqiptare, por duhet te krenohen me ta sepse mbeten sic ishin, shqiptare dhe te krishtere.
Te krishteret ruajten emrin e Gjergjit, heroit tone kombetar, kurse myslimanet emrin e Muratit, heroit te kombit pushtues.
Te krishteret mbeten fakti i pakundershtueshem se Shqiptaret i perkasin ketij kontinenti.
Te krishteret kane te drejte te kritikojne e percmojne vellezerit e tyre qe perqafuan te paperqafueshmin dhe u bene populli me pa dinjitet ne Europe! Dhemb e?!! Antishqiptar une e?! I shitur tek serbet e?! Sigurisht qe e verteta dhemb gjithmone, per ata qe jetojne ne enderra te ndyra krenarie.

Jane myslimanet ata qe e kurorezuan apo mortuan Shqiperine me titullin ''vend islamik'' dhe pasojat e ketij titulli i kemi vuajtur tmerresisht dhimbshem dhe vazhdojme t'i vuajme.
Fatkeqesisht te krishteret shqiptare nuk bejne aq sa duhet per te terhequr prane vetes vellezerit e tyre, per t'i larguar nga burgu i gjate osmano-islamik.
Fatmiresisht ish-myslimanet, duke filluar tek me te medhenjte e kombit dhe duke mbaruar tek me i vogli, une, po bejne c'eshte e mundur qe Shqiperise Natyrale t'i hiqet nofka e shemtuar: Vend Islamik ne Europe.
Ish-Presidenti Moisiu e ndjente per turp kete fakt tragjik dhe perdori ''lekuren'' per te shfajesuar kombin tone ne syrin e botes.

Ti Salih, ndryshe nga disa islamike te tjere te ndyre, gjakun e ke te paster shqiptar. Per kete ke te gjitha faktet, por nuk mjaftojne per nje mendjeshkurter qe behet vegel e gjak-osmaneve.
Ti qenje e cmendur je pozicionuar ne krahun e antishqiptareve te perbetuar, te cilet e pranojne se jane edhe mbetjet e perandorise islamike dhe ofendojne panderprere njerezit me te medhenje te kombit tone, njekohesisht leshojne mesazhe prapambetjeje, nderimin e pushtuesve e te tjera poshtersi.
Ti truthyer perbuz ne te gjitha menyrat edhe Liderin e Paperseritshem, Presidentin Rugova dhe kjo vjen si pasoje e perdhunimit truror qe ke pesuar!
Vetem nje shtaze anadollake nuk e kupton vepren madhore te Presidentit tone, i cili ishte dhe do te mbetet ura qe na lidh me boten te ciles i perkasim.

Ti dum-bab-isto-halldup, ti HaxhiQamil je i humbur sepse shkel token shqiptare.

Nese do qe te jesh i fituar shko e merr bekimin e Ternaves, vazhdues i tradites se hoxhallareve (ne bashkepunim me greko-serbet) per t'i shperngulur shqiptaret nga trojet e tyre, per t'i turqizuar, dhe jeto ne Anadoll. Aty mund t'ia shprehesh lirshem dashurine Bin Ladenit, mund t'i flasesh me plot pasion per vrasesin e  kaurreve, Sulltanin. T'i thuash gjithe krenari se Gjergj Kastriotin e kemi poshteruar ne te gjitha menyrat dhe se kryezoti eshte Sulltan Murati.
Aty ke mundesi edhe te luftosh per islamin dhe te vdesesh per te, se bashku me jete femijesh kaurre. Pas vdekjes nuk do behesh ushqim per krimbat, por do rrethohesh nga dhjetra virgjeresha dhe do jesh nje Don Zhuan, me fal, nje Don Abdul Salihi sepse  do kesh te besh edhe me femije te virgjer 9 vjecare!

P.S. Ilir Dardanet po shtohen cdo dite sepse e shikojne se nese nuk i themi STOP ISLAMIT
shqiptaret do kene nostalgji
per kohen e diktaturave ne Dardani e Shqiperi.

P.S. 2. E vleresoja shume nje shqiptar ''mysliman'', nje njeri te dijes dhe kultures shqiptare, por sot, pas nje mesazhi, e vleresoj shume me shume sepse i perket Ringjalljes se Kombit Shqiptar. Ai nuk kishte harruar te paret e tij, ai eshte fundi i erresires islamike dhe fillimi i drites shqiptare. Ai nuk ka nevoje per bekime nga Sulltani sepse ka bekimin e Gjergj Kastriotit.


(Vota: 57 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora