E premte, 01.12.2023, 02:40 AM (GMT)

Mendime » Dardani

(Anti) Ilir Dardani: Homazh per Kaurret ose All’ah Ykber!

E shtune, 15.08.2009, 08:50 PM


Tyrbja e Sulltan Muratit afer Prishtines. Ketu u vra heroi yne legjendar Sulltan Murati, nga dora e zeze e kaurreve!
Tyrbja e Sulltan Muratit afer Prishtines. Ketu u vra heroi yne legjendar Sulltan Murati, nga dora e zeze e kaurreve!
Homazh per Kaurret ose All’ah Ykber!


Nga (Anti) Ilir Dardani

Shqiptaret dhe boshnjaket jane vellezer…te turqve. Boshnjaket nuk jane vellezer vetem te turqve, por edhe te serbeve sepse mbiemrin e kane AbdullaVic. Pra ky ‘’Vic-i’’ tregon se jane te shortuar edhe me serb. Kurse shqiptaret i kane qendruar besnike sulltanit islamik dhe meritojne fjalet me te mira dhe urimin: Zoti (ndonjehere lind pyetja nese kaurret kane zot…?!) ju bekofte!
Vertet?! Po, pse jo?! Emrat dhe mbiemrat shqiptare e humben shijen, u ftohen e u thane. Me keta emra shqiptare te felliqur qe ngjasonin me tenece te ndryshkur shqiptaret nuk mund te vazhdonin dot. Jo, sepse shqiptaret krijuan shqiptarin e ri, ate turk. Dhe nje turk, nje burre zakoni, nuk kishte si te perfaqesohej nga nje emer kanceroz shqiptar.
Punet e mira u bene. Shqiptari krenohej me emrin e ri Abdilaqim dhe nuk mund ta imagjinonte se te paret e tij e kishin emrin Gjergj. Gj-ja i shfaqej ne enderr. Here i dukej Gjarper qe te PickoHelmon e here Gjilpere qe te TheroGjakon. ‘’Nanen e nanes te pareve te mi, bre’’ – thoshte shqiptari i ri  – ‘’sikur te isha askushi me kete emer anti-gjarper e anti-gjilpere qe kam, automatikisht behem dikushi’’.
‘’Mos me thencin Abdilaqim Burhanedin Abdirahimi nese nuk e pagezoj femijen me emrin Murat, per inat te birit te shkines Gjergj Kastrioti, i cili luftoi vellezerit tane ne islam’’ – Shton shqiptari i ri, cili ka bekimin e all’ahut.

Shqiptari eshte shume krenar sepse per inat te serbit behet me turk se turku. Garen per kryeturk e fituam ne, sepse kishim lindur fitimtar. Tani, shqiptari, per inat te zhvillimit kombetar behet me arab se arabi. Sepse ne nuk e duam kete zhvillim me lakuriqesi, me femra qe hane e pine me burrin, babain, vellane, te dashurin…, jo pasha qat all’ah!
Ku ka me mire se te luftosh zhvillimin?! Pse paskan qene te marre te paret tane qe nusen e merrnin me ndermjetes dhe jo me dashuricka perverse?!
Po femra?! Femra do dru thote zoti yne i madheruar dhe ne do e zbatojme pike per pike kete urdher nentokesor, apo qiellor?!
U bene femrat qe t’i kene te drejtat si meshkujt! Jo, pasha all’ahun, pasha din e iman ja kepus kryet si pules!
Une jam burre dhe i tille do te jem derisa te vdes. Mua me lejohet te martohem me disa femra njeheresh, aq sa te me doje ‘’ai’’. Vdes? Jo or ti! Une atje do jem ne driten e vertete, sepse atje do kem shtratin me te madh ne histori (biles do e dergoj ketej dhe do hy ne librin e Ginisit) dhe do e mbush me virgjeresha. Keto dhurata te all’ahut per mua do jene te cdo moshe, duke filluar nga numeri 9 i viteve te nje jete. Tybe po! S’ka Pasha e as Sulltan qe do jete si une. Nenta te con direkt ne burg sipas ligjeve kokeshkreta te perendimit, ndoshta edhe ekzekutim dhe dalin kunder epsheve hyjnore te all’ahut.

Ai biri i shkines e kishte te kote sepse mbi all’ahun tone te madherueshem, paqja qofte mbi te, nuk dilte dot. Ai Atleti i djallit (me emrin Krisht) na sh*** te pare e te mbrame aq sa ishte gjalle dhe kete nuk ja falim ne asnje bote, brez pas brezi.
Pas shume dekadash erdhi ne kete bote nje tjeter monster me emrin Gonxhe Bojaxhiu. Kjo shpirtlige ishte e shitur te armiqte e perbetuar te kombit shqiptaro-islam, ne Vatikan.
Armik tjeter i yni ishte edhe Presidenti Rugova, mik i madh i kaurreve shqipfoles, dhe mbare kaurreve te perendimit, te cilin e rendisin si nje nder figurat me te shquara te kombit shqiptar pergjate historise. Ishim me fat qe iku i ri, se perndryshe duhmen e rende tonen s’do e duronte dhe na kishte bere qytetare europian. Tybe, pa dal fare s’do na kishte bere gjithsesi, sepse forca e all’ahut i parakalon deshirat idjote te kaurreve per ta bere Shqiperine si gjithe Europa.
Eshte edhe nje tjeter (per kaurret eshte shkrimtari me i madh i te gjitha kohrave), qe kerkon me cdo kusht Shqiperine ne Europe dhe aspak ne Azi. Ky njeri e ka edhe emrin mysliman dhe eshte tradhetar i shumefishte i mesimeve te all’ahut. Ky njeri me emrin Ismail Kadare here pas here mbron indentitetin europian te shqiptareve! Ne nuk i perkasim Europes sepse gjaku yne eshte aziatik, pastaj edhe emri, kultura, all’ahu se bashku me mu***.
Shkurt e shqip o Ismail budallai, ne nuk jemi ata qe do ti qe te jemi.

Ne Kosoven e kosovlliqeve na erdhi nje vella nga Bosnja. E pritem e e qitem, sikur te na e kishte q* nanen dhe ne ishim femijet e tij, duke filluar qe nga presidenti yne, islamiku shume i nderuar Fatmir Sejdiu (all’ahu ja shperblefte me te mira).
Shqiperia eshte bere goxha antiislamike kohet e fundit, prandaj ne kosovaret do i qendrojme larg. Salih Berisha po e humb luften me perendimin dhe ky i fundit po triumfon. Salihi ka shpirt islamik, por qe ne praktike nuk ka mundur te beje shume dhe shqiptaret e Shqiperise po shkojne ne Europen e djallit. Prandaj ne nuk kishim kohe te inauguronim rrugen kombetare te kaurreve. Ne nuk kemi komb te perbashket me kaurret, or ti!
Ne kemi vellezerit tane ne Bosnje dhe baba te perbashket Turqine, he ja ngate all’ahu jeten dhe do bashkepunojme gjithnje, do krijojme miqesi te reja, do japim e do marrin. Vajzat tona i mbysim me gure dhe kaurrit nuk ja japim.
Vellezerit tane boshnjake nuk ndryshonin shume nga gjakpiresit serbe dhe ishin pjese e agresoreve sllave, por tani kohet kane ndryshuar dhe duhemi per all’ah. Kot nuk thone qe ‘’miku i vertete te zhdep ne dru’’.
Ne se bashku me vellain tone boshnjak vizituam edhe tyrben e Sulltan Muratit, prijesit te lavdishem qe vrau shume kaurre. Pervec vleresimit qe i beme kesaj figure qendrore te kombit tone shqiptaro-azio-islamik, me kete rast edhe i cmendem kaurret krejt. Keta kaurre mjerane kane 600 vjet qe kerkojne te na largojne nga vellezerit tane boshnjake e arabe, por ne menyre te vecante nga babushja jone e nderuar, Turqia. Por lodhen kot. Te gjithe u munduan, qe nga kaurri me i thjeshte deri te kleriku me i larte, qe shqiptaret te jene si gjithe Europa. O all’ah, cfarosi te gjithe kaurret e botes, duke filluar nga shqipfolesit.
Kaurret duhet te kene kujdes sepse lufta jone kunder tyre ka filluar. Kemi pune me Ameriken njehere, pastaj ua tregojme qejfin kaurreve shqipfoles.
Perandoria jone islamike do sundoje boten, all’ahu na udhezon qe mos te kursejme as femijet dhe t’i shuajme te gjithe pa perjashtim.
All’ah Ykber!


(Vota: 27 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora