E merkure, 24.07.2024, 09:47 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shqiptaret, keta armiq te kombit shqiptar

E marte, 22.09.2009, 07:44 PM


Shqiptaret, keta armiq te kombit shqiptar

Nga Ilir Dardani

Shqiptaret ne Maqedoni shkelen sepse asnjehere nuk behen bashke, sic nuk behen mbare shqiptaret bashke.
Asnjehere nuk behen shqiptaret bashke?! - Behen behen, nganjehere kur vrasin njeri - tjetrin, si ne vitin 97, por jo kur duhet te vrasin pushtuesit serb!

Shqiptaret e Maqedonise mund te ishin te forte politikisht aty, por krijuan shume parti dhe perfunduan nje hic! Partia e panevojshme eshte simbol i hajduterise, mashtrimit, korrupsionit, egos se ndyre dhe mungese e dhimbshme e ndergjegjes njerezore e kombetare.
Maqedonasit nuk kane gjuhe te tyre, nuk dine kush eshte babai i tyre, nuk e kane te sigurte nese jane pasardhes te majmunit, apo jane gjetur ne shtepite publiko-pornografike te Ruso-Perso-Afgo-Sllavise! Bullgaret, mesa di une, jane me origjine te larget (jo dhe aq te larget) nga Persia (Irani) dhe Afganistani.

Te pakten gjysmen e grekeve e urrej, sepse te pakten gjysma e grekeve na urren ne shqiptareve. Greket kane bere masakra nga me te pabesueshmet ne dem te kombit tone. Kane vrare edhe foshnja, kane perdhunuar edhe femije, kane djegur edhe njerez te gjalle, kane...! Greket na kane grabitur, marre me dhune qytete te tera, mijera hektare toke e mijera milje uje (sa here qe me kujtohen tragjedi te tilla me kujtohet edhe Islami!). As shqiptaret nuk kane qene dhe nuk jane engjej, por me shume kane qene dhe jane e zeza e vetes se e tjetrit.
Por ne lidhje emrin e Maqedonise greket meritojne mbeshtetje. Vertet?! Jo, nuk jam i sigurte sepse ne ate shtet te huaj, por ne token e tyre, jetojne shume shqiptare! Izolimi i shtetit me emer dhe popullsi te huaj eshte burg edhe per shqiptaret aty.

Enciklopedia maqedone eshte nje turp i padurueshem per kombin shqiptar. Shqiptaret kane historine e tyre te lashte e te ndritur (periudha paraosmanoislamike ose e paravdekjes se Kryetrimit Gjergj Kastrioti). Maqedonasit kane nje shtet qe eshte formuar para 60 vitesh duke vjedhur emrin, pastaj edhe njerezit: serbe, shqiptare, bullgare etj.

Sic thashe me lart, shqiptari eshte me shume e zeza e vetes se e tjetrit dhe pergjate historise ne nuk kemi pushtuar as dhe nje fshat (kjo nese shqiptari do kishte mendje pushtuesi do te arrihej sepse dikur nuk kishte kombe). Kemi edhe ne rolin tone negativ ne perandorine pushtuese osmano-islamike, por ne kete ushtri bente pjese vetem jashteqitja e kombit tone dhe nuk perfaqesonin shqiptaret.

Feja e ndryshme nga ajo e Ballkanit dhe Europes e kombit tone ndikon per keq dhe cdo here eshte nje fakt kunder shqiptareve. Kete besoj se e dine te gjithe shqiptaret. Te mbipopullosh Shkupin e Tetoven me Islam eshte Antishqiptarizem, eshte ndihma me e persosur per ata qe nuk e duan ekzistencen tone. Kete gabim sa tragjik aq dhe te turpshem vazhdojne te perserisin shqiptaret.
Shqiptaret kane pasur kombin para fese, por ne thelb kjo nuk eshte e vertete, sepse nese do kishin dashur me shume kombin islami nuk do te ekzistonte dhe shqiptaret historine e 100 viteve te fundit do e kishin shkruar ndryshe, nuk do kishin kaq shume martire e heronje, qe nga mosha 1 dite (ose disa jave apo muaj nga parajeta) deri 110 vjecare. Kombi yne nuk do te kishte kaq shume copa anembane Ballkanit. Pra, shqiptaret kane dashur me shume fene e ardhur me dhune se kombin e tyre, kane dashur me shume emrin e vrasesit te tyre se emrin e shpetimtarit te tyre. Shqiptaret jane armiqte e pare te kombit te tyre.

Para se te kerkosh fqinjin model duhet te kerkosh vetveten dhe ata qe jane gjaku yt. Shqiptaret nuk jane ne rregull ne shume drejtime. Mungesa e liderve largpames (perjashto Rugoven) eshte ndjere gjate gjithe shekullit te kaluar dhe vazhdon edhe ne vitet e para te shekullit te ri.

Akademia e Shkencave e Shqiperise u shperbe nga Sali Berisha, sepse punen e akademikeve tane e bejne turqit, maqedonasit, serbet e greket dhe ne kursejme ca para (dhe hyne ne xhepin e politikaneve) duke i punesuar (akademiket) si fshesaxhi ne bashkine e Tiranes!
Edhe Akademite jashte republikes se Shqiperise jane te lodhura, krejt formale, pa asnje sukses.

Jemi mundur gjithmone nga fuqite e medha (shtete me te medha e me te fuqishme), por nuk e kishim tradite te mundemi nga fuqite e vogla sic eshte Maqedonia.
Periudha komuniste futi ne kafazin monstruoz shqiptaret e Shqiperise, nderkohe per shqiptaret e tjere as qe i behej vone. E njejta gje po ndodh edhe tani, ku shteti meme eshte vetem vezhgues i rendomte. Me president kukull si Topi e me kryeminister si Berisha (pinjoll i perandorise osmano-islamike) Shqiperia nuk ecen, sic nuk do te ecte as me 99-shin Rama.

Shqiptari nuk eshte plotesuar me pas cerekshekullit te lavdishem Kastriot. Gabimi me i rende ne histori i kombit tone eshte islami, nga i cili edhe jemi Mallkuar. Mallkimin nuk e shikoj ne perrallat me shtriga, por ne realitetin e dhimbshem, ku me gjakun tone jane bere diga!
Nese nuk ju dhimbset vetja dhe te paret tuaj vazhdoni me kulturen antishqiptare islamike, vazhdoni te konsideroni si popull vella Turqine dhe te kerkoni integrimin e plote ne Turqi.
Jam shume i sigurte se nje nga brezat e ardhshem nuk do ju sjelle lule mbi varr per fatkeqesite e shumta qe i mundesuat kombit tuaj. Mos mendoni se nuk do ju peshtyje  neveritshem historia.

Qe shqiptari te behet Shqiptar i Vertete duhet te vrase pa pike meshire mentalitetin anadollak 600 - vjecar. Ky mentalitet eshte i perhapur edhe tek te krishteret dhe jo vetem tek myslimanet. Ky mentalitet ka pushtuar jo nje komunitet fetar, por nje Komb ne disa shtete!
Maqedonia e gjetur ne rruge, Serbia krijese e endacak-izmit dhe shtetet e tjera te Ballkanit ecin drejt zhvillimit, kurse ne shqiptaret ne anen e kundert.
Ata qe na deshen vetem kur ishim ne varr jane me afer asaj qe ne e duam diten por e urrejme naten. Shembulli me i mire i dyfytyresise eshte Sali Berisha, i cili ne kohen me te rendesishme per Shqiperine e shqiptaret kudo qe jane, largoi perendimin dhe na vellazeroi me turq, pakistanez, iranian etj.

Se kush eshte Kombi Shqiptar shikohet ne duelin Kadare-Qosja! I pari mbron kulturen e lashte, epokat e lavdishme te kombit te tij, njekohesisht te ardhmen e ndritur per brezat e ardhshem, kurse i dyti mbron apokat me te peshtira te kombit shqiptar, e ben shqiptarin aziatik dhe e udhezon qe te jete brez pas brezi viktime e makinerise perbindeshe islamike.
Fatkeqesisht kombi shqiptar ka me shume GjakQose se Kadare, prandaj edhe mbizoteron antishqiptarizmi i shqiptareve.
Eshte krejt normale (!) qe nje serb te jete antishqiptar, por kur nje shqiptar eshte antishqiptar...?!!!

P.S. Po me Bashkimin Kombetar c'do behet?!
A nuk ka ardhur koha qe shqiptaret, ne menyre diplomatike dhe duke shfrytezuar miqesine (apo meshiren) e disa vendeve perendimore, te krijojne nje komision te perbashket (Shqiperi - Dardani - Maqedoni - Mali i Zi) per Bashkimin Kombetar?!
Deri tani ne kemi ecur sipas interesave turke, greke, serbe dhe drejtperdrejt kunder interesave te kombit tone. Mosbashkimi kombetar eshte interesi i te lartpermendurve, kurse Bashkimi eshte ne interesin tone.
Globalizmi (i pare ne anen me negative) eshte armik edhe i kombeve te medha, kurse per shqiptaret e vegjel, te ndare ne copa, eshte vreses.
Shqiptari nuk duhet te kete destinacion shuarjen. Shqiptari duhet te ekzistoje edhe pas 1 milion vitesh, por kjo nuk do te arrihet nese ky grusht shqiptaresh eshte i ndare ne gishta, sepse, sic thote Gjergji, ''nje nga nje do thyhen lehte'': shqiptaret humbasin ne gjeografine e gjere te botes, dikush behet turk, tjetri arab, serb, grek, italian etj.
Gjate pushtimit osmano-islam kemi humbur 2/3 e popullsise, por nese nuk bashkohemi kete here rrezikojme qe nje dite ne menyre paqesore te humbasim 3/3!
Trojet shqiptaret duhet te bashkohen ne nje shtet te vetem. Bashkimi Kombetar eshte zgjidhja e vetme e ceshtjes kombetare shqiptare.
Nese kjo nuk do te ndodhe shqiptaret do te jene sic jane: Te pikelluar, te humbur, te fundit deri ne mosekzistence.


(Vota: 33 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora