E shtune, 02.03.2024, 02:39 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Ermiri vdiq, por jo Migjeni!

E enjte, 04.06.2009, 06:39 PM


Ermiri vdiq, por jo Migjeni!

Nga Ilir Dardani

Luli i vockel humbi jeten ne kerkim te kanaceve. Ky ''ar'' i ka rrenjet thelle ne shpirtin e dhimbjes se Migjenit, eshte varg i tmerrshem i Poemes se Mjerimit

Ishte i varfer Ermiri, prandaj vdiq.
Nuk kishte nje cope ure lumi, prandaj vdiqen nene e bije!

Jemi ne shekullin e gjithckaje. Ka njerez qe dalin xhiro ne hene, ka qe blejne ishuj, ka qe blejne me shume se nje makine te shtrenjte, por ka edhe nga ata qe humbin jeten ne kerkim te metaleve, te cilat i shesin per te blere Ferrari! E? Jo jo, per te blere BUKE!!!

Para pak kohesh Ministria e Kultures kishte problem ''rinovimin'' e shpates se nje prej atyre qe me gjithe kenaqesi kane vrare shqiptare. Do harxhoheshin mijera Euro per projektin e Sulltanit. Si per te ndjellur zi, ne shkrimin kundra-sulltan permenda edhe mungesen e urave te fshatrave!
Sa kushton nje ure perroi?!!! Sa kushton te ndihmosh nje apo disa familje ne varferi ekstreme?!!!
Nese dikush i kepuste koken nismetarit, sic i kepuste tak-fak Sulltani, mire do bente. Thjesht do ishin kursyer disa para dhe
ndoshta sdo ishin mbytur nene e bije (vetem 11 vjet jetoi!!!) vetem se mungonte 10 meter ure kalimtaresh, ndoshta Ermiri (ky jetoi me gjate, plot 13 vjet jete!!!) nuk do te endej periferive sepse nje cope buke do e kishte ne tavoline.

Mos qesh, Sali Berisha! Shqiperia nuk ka ndryshuar dhe nuk do te ndryshoje kurre sa te jete gjalle Migjeni!

A do e donte Sali Berisha vendin e tij me te pasurin ne bote? Po, por mjerimin nuk e vret deshira, por vetem puna dhe puna fillon tek te vegjelit, te varferit dhe jo te biznesmenet nga ja fillon ti!
Fillon e ju qane hallin tregtareve, te cilet, se bashku me politikanet, jane qenjet me te shpifura ne boten shqiptare.
Keta krimba vetem shqyejne pa fund, kur edhe kontrolli nga shteti mungon!

Brenda pak ditesh vdiqen dy femije dhe nje nene, per asgje, kot!!!
Ku shkon Sali Berisha? Pse qesh? Cka per te qeshur ne Shqiperi? Cfare m** NATO-je me permend, kur njerezit vdesin nga
varferia, gje qe ska ndodhur as para 100 vitesh?!!!

Nuk eshte vetem faji yt, sepse pasi e dogjen Shqiperine, bijte e bushtrave komuniste e mbajten pushtetin per 8 vjet dhe kjo ndodhi sepse shqiptaret ne pergjithesi jane ''me nder me than''.
Fatos Nano, ky plehre ne kuptimin me ordiner te fjales, jepte nga 500 Dollare apo Euro bakshish neper lokalet e kurvave ne
Greqi, kurse populli i tij qurravitej poshte e lart per buke!
I njejte eshte edhe ky plehra tjeter, Edvin Rama, i cili ka zhvatur miliarda deri tani, kurse shqiptaret i genjen me
kenget e ''zezakeve te bardhe te urines turke''. Te TRASHE shqiptaret, sigurisht.

Pra, kishe trashegim mjerimin e Shqiperise dhe mrekulli nuk priste njeri, por ti Sali Berisha duhet te beje me shume, duhej te ishe Armik i Betuar i Varferise! Ta vrisje Migjenin, poemen e tij ta shkrumboje per se gjalli!

Ti Sali Berisha je e keqja me e vogel, edhe pse ne fillimet e tua ke qene e keqe e madhe, sepse largove Ameriken (me te cilen  u miqesove perseri fale njefare Ibrahim Rugova) dhe ofrove boten arabe per shqiptaret!
Ne gjakun tend sigurisht qe ka tradheti kombetare, sepse je mbajtes fanatik i fese qe ta dhane me dhune turqit, qe ta
poshteruan kombin perjetesisht, por prape ti je mbi palacot komuniste dhe shqiptaret nese sdo te votojne edhe nje here per ty, atehere vafshin ne djall sepse po largojne qeverine me te sukseseshme (duke marre parasysh rrethanat ne te cilat u ndodhem e ndodhemi) qe kemi pasur ndonjehere, gjate gjithe historise sone kombetare.

Behu Gjergj Kastrioti dhe keputja koken anadollakut varferi. Pas 4 vitesh qesh sa te duash, nese Mjerimi ka shkuar ne Ferr!(Vota: 14 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora