E marte, 18.06.2024, 10:04 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Dy Heronje, dy te zeza dhe nje kenge!

E diele, 28.12.2008, 06:46 PM


Dy Heronje, dy te zeza dhe nje kenge!

Nga Ilir Dardani

Gjergji luftoi armikun ne vendin e tij.
Ademi Luftoi armikun ne vendin e tij.
Gjergji i krishtere.
Ademi mysliman.
Gjergjin e urrejne myslimano-islamiket.
Ademin e duan te krishteret.
Gjergji ishte flamuri rreth te cilit mblidheshin shqiptaret kunder pushtuesit.
Ademi ishte flamuri rreth te cilit mblidheshin shqiptaret kunder pushtuesit.
Gjergji per 25 vjet doli fitimtar kunder pushtuesit. Nese Gjergji do te kishte jetuar 500 vjet, islamiket qe e urrejne sot do ishin shuar si rrace dhe kombi shqiptar ndryshe do te ishte  ne ditet qe jetojme.
Ademi per shume vite ishte zemra e rezistences se shqiptareve te Dardanise. Deri ne castin qe dha jeten per kombin, nuk pushoi asnjehere se luftuari, se kerkuari lirine.

Si mund t’i ndash keta Kolose te shqiptarizmit?!
Ndahen!
Mbeturinat e perandorise islamo-aziatike ekzistojne! Biles jane zeri me i forte i komunitetit mysliman shqiptar!
Sic bejne akte terroriste islamiket ne emer te zotit, myslimanet e ndershem shqiptare, ne emer te zotit heshtin duke perdhosur heronjte tane. Akt terrorist eshte edhe ky!
Kjo heshtje nuk eshte heshtje, por eshte shkelje mbi gjakun e shqiptarit te vertete, i cili islamin (e turpit dhe shkaterrimit historik) e ka konsideruar nje ‘’asgje’’ perpara kombit dhe figurave te ndritura te tij.

Ketij grupi i bashkohet edhe cerdhja greko-ortodokso-shqipfolese, e frymezuar nga masakrat qe kane bere mbi popullsine shqiptaro-came dhe mbi emigrantet shqiptare.
Nese Shqiperise (s’ka nese, por vetem PO) i ka ardhur ndonje e keqe e brendshme, gjithmone zemra e Neperkes edhe gjendur ne keto komunitete, te perdhosur nga pushtuesit!
Gjithmone kur flitet kundra figurave tona kombetare do dale nje turko-islamiko-greko-ortodoks!
Ortodokset ne Evrope ne pergjithesi jane me gjak osman. Biles shpeshhere cuditem si ka mundesi qe mardheniet Greqi-Turqi nuk jane ato qe ishin ne kohen kur bashkepunonin per te shuar kombin shqiptar! Cipron duhet ta zgjidhnin keta popuj te cmendur, per hir te vellazerise te se kaluares, kur nga nje gote pinin gjak shqiptari!
Kush jane kombet ortodokse?
Serbia, Greqia dhe Rusia jane ato kryesoret qe jane shquar dhe shquhen per vampirizem.
Keta popuj nuk kerkojne paqe e stabilitet ne Evrope dhe gjithmone do te jene pushke e mbushur - fishek ne goje, gati per te shqyer zemra te pafajshme shqiptaresh e kombesh mbare!

Sic vrasin islamiket ne emer te islamit, edhe ortodokset vrasin ne emer te Krishtit!
Prifterinjte ortodokse (perjashto te paperseriteshmin Fan Noli dhe ndonje tjeter) si dhe hoxhallaret (edhe keta me shume pak perjashtime) jane shquar per antishqiptarizem. Gjithmone jane gjendur ne anen e mbrapshte te historise! Gjithmone kane qene bashkepunetore te armiqeve te ndryshem dhe se bashku me ta benin ‘’sehir’’ mbi pellgjet e gjakut shqiptar!

Sot, kisha ortodokse shqiptare ka nje grek ne krye te saj dhe kur eshte grek s’ka as dyshimin me te vogel qe eshte antishqiptar.
Ky menxyre, refuzoi edhe ftesen per nje lutje per shpirtrat e mijera cameve te masakruar nga bashkekombasit e tij!
Sot ne Dardani islami eshte thellesisht i lekundur dhe jashte kontrollit. Ne kohen qe shume njerez po i ikin islamit, ne fakt s’ka mbetur intelektual qe te ‘’zoteroje’’ kete besim, xhamiat shtohen dhe te gjitha sponsorizohen nga shoqata anti-humane arabe, nderkohe femijet e Dardanise i kane baballaret te vrare ose pa pune, me asistenca te mjera sociale dhe kane nevoje per rroba, ushqim e shkollim, dhe jo per kisha e xhamia!

Te kalojme te kenga?...dhe dy fjale per kengetarin:

Nikolle Nikprelaj, eshte ‘’truproja’’ i kenges se paster shqiptare. Edhe nese e ka modernizuar ndonje kenge, ai prape mbetet brenda muzikes sone. Pervec se eshte nje nder kengetaret me te mire shqiptare, eshte edhe shume i talentuar ne perdorimin e shume veglave muzikore. Kengen qe do shikoni me poshte e zgjodha sepse eshte perfekte, ku duket shpirti i kengetarit, i cili eshte i mbushur me dashuri e krenari per te pavdekshmit tane.

Tani le te shikojme, degjojme e ndjejme kengen burrerore qe i dedikohet TRIMIT TONE, HEROIT KOMBETAR KASTRIOT JASHARI:(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora