E diele, 25.02.2024, 04:04 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Komunisti lypes!

E diele, 17.05.2009, 06:08 PM


Kete do votoni ju? Nese po, atehere beni te njejten pune qe ben kjo femra!
Komunisti lypes!

Nga Ilir Dardani

Mos valle i ka leket per te blere rroba, meqe eshte shfaqur lakuriq ne publik me pare?
Edvin Rama, Kryetari i Partise Komuniste te Shqiperise, thyen privatesine e njerezve dhe u dergon e-mail-e lemosho-cullakce!

Pjesa me e madhe e shqiptareve jetojne me probleme ekonomike. Edhe ata qe e kane blere nje kompjuter me 100 veshtiresi e kane arritur, biles edhe me borxhe.
Sic ishte jeta e verber dikur pa televizion, sot eshte e tille pa internet. Interneti eshte bere ushqim i domosdoshem per te gjithe, prandaj disa shesin edhe lopen per te zevendesuar qumeshtin me ‘’net’’.

I biri i Kristaqit, i cili ka firmosur per ekzekutimin e poeteve, fton shqiptaret qe te votojne per politiken e re, por se per cilen ‘’politike te re’’ behet fjale askush s’e di! Apo e ka fjalen per Erjon Laviren?!

Edvini shton: ‘’Në këtë fushatë kemi nevojë për vullnetarë, për mbështetje financiare dhe për hapësira mediatike’’.

Thua nuk te mjafton gjithe ai korrupsion qe ka mberthyer bashkine e tiraneve ne 10 vitet e fundit, te cilen e drejton ti?!
Apo te tha Erjonusha se ‘’zhvati shqiptaret sa te mundesh…ne te semes ju qofte’’?!
Apo doni te dukeni si ‘’amerikane’’ tip ‘’Obame’’?!
Jo o qenje te palara jo, se shqiptaret nuk jane amerikane, nuk kane ekonomi amerikani, as breke ‘’ Calvin Klein’’ amerikani nuk kane, por ende mbahen me bezra mocalesh Ballkani!

Qe te te therrasin ‘’babe’’ duhet tua besh nenen dhe mediave ua ke bere kete dhe shumica te therrasin babe! C’do me?!
Mos u kenaq shume se media ne Shqiperi eshte e lodhur, eshte nje prostitute qe ia ngren kembet kujdo, edhe zdralaneve si ti! Mos me thuaj jo se kam plot fakte, por do permend vetem nje: Mero Baze ishte Trotuaresha e Berishes, kurse tani eshte e jotja. Nese do ishe burre s’do ‘’hyje’’ aty ku ka shpelluar Sala.
Nje pjese te mire te ANAListeve, me ne krye Mustafa Nanon i ke bere per vete dhe e pranojne publikisht se jane laviret e tua, sic ishin laviret e Enverit dikur.
Asnjehere, per asgje nuk te kritikojne, gje qe nuk ndodhte as ne kohen e enverhoxhizmit. Ketu shikohet thelbi i analeve shqiptar, qe per hir te interesave personale bythoro-lekushe te mbulojne  me carcafin e turpit.
Nese shqiptaret duhet te urrejne politikane, te njejten gje duhet te bejne edhe per median, kete burim shpifjesh e fshehjes se realitetit.

Politika jote s’mund te jete kurre e re, sepse jeni pjella komunistesh. Edhe nese ta heqim mekatin e babait tend, prape mbetesh ligesi komuniste, sepse je i rrethuar nga gjinushe, plehra vampire komuniste.

Nuk keni faj ju, por shqiptaret qe ju votuan, ne kohen qe Partia Komuniste me emer te ri, por me gazeten me te njejtin emer, duhej te zhdukej pergjithmone.

Po hej! Shqiptari te kishte qene ndonje mendjendritur do ishte ndryshe sot, por meqe eshte mendjeerresire ti vota do marresh, por uroj mos te erresohet shumica, ose me mire, uroj ta hedhin ate shpirt te nxire komunist qe shume shqiptare e kane akoma!

Cili ishte nje projekt madhor qe realizoi qeveria komuniste per 8 vjet? Asnje! Me gjak, me ndihmen e serbo-greko-tregishta-rexhepqosice e moret pushtetin. Premtuat edhe kthimin e parave, por shqiptaret moren vetem gishtin e mesit!
Qeveria shqiptare ne ate kohe gaboi, por nuk duhet harruar se nuk kishte eksperience, askush nuk ishte politikan dhe as ekonomist i zoti.
Kete here PD kishte marre leksione dhe beri per Shqiperine, biles edhe per Dardanine.

Shqiptaret vetmallkohen, vetekzekutohen, vetqahen, vetqeshen e vettallen, por mendoj se ka ardhur koha e lavazhit deri ne palce.

PD eshte simbol i thyerjes se barbarise komuniste dhe si emer do e dua gjithmone, por nese nuk kisha mendim pozitiv, s’do e thoja, sepse ne fund te fundit te miren e shqiptareve dua.

Nese nuk keni gjak demokrati, apo urreni Sali Berishen dhe PD-ne  (per arsye personalo-krahinore), votoni Ilir Meten sepse nuk eshte gjak komunisti, sic eshte Edvini me shoket e tij.

Kjo qeveri nuk eshte e perkryer, sepse nuk ka shqiptare te perkryer, sidomos politikane, por mbetet e keqja me e vogel dhe e meriton edhe nje mandat sepse c’do njeri e shikon se ne Shqiperi eshte punuar, biles nese e krahason me qeverisjen 8-vjecare socialo-komuniste eshte bere pune gjigande!

Vota per socialo-komunistet eshte nje hap i madh mbrapa. Uroj mos te ndodhe kjo qe t'ju shikoj duke vajtuar...o le le c'i bera vetes!

Kemi shkolla te reja, spitale, rruge, kemi edhe NATO-n, trokitem edhe ne deren e Europes dhe shpresojme, ndoshta edhe besojme se brenda 4-5 vitesh do na hapet ajo dere aq shume e enderruar.
Ekonomia, edhe pse ekonomi Shqiperie, shenon rritje, ne kohen qe shumica e vendeve te Botes jane ne krize tmerruese!

Komunisti Rama me shoket e tij nuk ka pershendetur asnje projekt te qeverise, sepse ka ardhur ne jete per te qene kastravec ligesie!

Dy tragjedite me te medha te kombit shqiptar jane Islami dhe Komunizmi. I pari po iken ne menyre natyrale, kurse te dytin duhet ta heqim ‘’dhunshem’’, per hir te njerezise!

Njerez! Meritojeni emrin Njeri!(Vota: 18 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora