E premte, 19.04.2024, 03:47 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: ‘’Une jam mire kur asht mire Shqipnia’’

E diele, 08.02.2009, 08:25 PM


‘’Une jam mire kur asht mire Shqipnia’’

‘’Une jam mire kur asht mire Shqipnia’’ (Isa Boletini) – Kjo eshte nje shprehje shume me domethenese se ajo e Pashko Vases ‘’Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria’’, prandaj une do e kem parasysh gjithe jeten dhe do jem mire vetem atehere kur Shqiperia te jete mire. Kesaj ndjenje kombetare, si Isa i madh, edhe une i vogli, i bej vend ne zemer e ne tru.

Nga Ilir Dardani

Perceria, akt i shemtuar ndaj kombit shqiptar!

Shqiperia, vendi me i lodhur ne Europe qe, fale pushtimit 500 - vjecar, sjell ‘’moden’’ ne leternjoftime!
E kam shume te veshtire te jem shqiptar, por ne fund mbetem i detyruar, fale atyre qe flejne ne mendjen e zemren time! Ata jane heronje, ata jane shqiptare, nuk i tradhetoj dot!
Per hir te ca zhulceve, ca injoranteve te shemtuara, Shqiperia ‘’detyrohet’’ te mbetet prapa botes, prapa jetes!
Keto sorra, qe kane humbur cdo shprese per te qene krijesa normale ne kete ‘’rruzull shqiptar ’’, fale edhe kryeministrit Sali Anadollak Berisha, mjerojne veten e tyre akoma me shume, njekohesisht Shqiperise i hapin probleme te tjera!
Vetem kafsha ndoshta nuk e kupton se ky eshte nje gabim trashanik, nga i cili paguan kombi yne ‘’islam-dashes’’!
Ka shume myslimane ne perendim, por gjithmone mbeten pjesa me e ulet e shoqerise. Opinioni publik ndjen neveri sepse keta njerez nuk dine dhe nuk duan te integrohen, te ecin ne nje hap me boten.
Shamia ne pasaporte na peshtirose kombesine shqiptare!
Ku eshte dallimi mes kombit shqiptar dhe nje nga kombet e humbura islame?!
Te gjithe shqiptaret (me gjak shqiptari) e dine se islami duhet te jete dicka e se shkuares dhe duhet te lihet mbrapa, se bashku me te gjitha kujtimet e keqia!

Hapa drejt kthimit ne Identitet!

Shqiptaret e Shqiperise, shumica e tyre kane reflektuar dhe copat e barbarise osmane po zhduken. Ka akoma disa tru-province, ne Shqiperine e Mesme (Kruje, Tirane, Kavaje, Elbasan e Librazhd) dhe ate te Veriut (Puke, Kukes, Shkoder, Tropoje, Diber) por e rendesishme eshte qe shumica e shqiptareve, me ne krye intelektualet, po rikthehen tek zemra e shqiptarizmit.

Ne Dardani, ndoshta edhe nga barbaria serbo-ortodokse, islami ishte bere teper shqetesues, i cili pameshirshem peshtiroste indentitetin shqiptaro-evropian te shqiptareve. Por me ardhjen e lirise, dardanet treguan patriotizmin, gjakun arberor duke e percjelle andej nga ka ardhur anadollakizmin.
Ky proces kombetarizimi sapo ka filluar, por jam shume i sigurte se dardanet s’do me zhgenjejne mua, as gjakun shqiptar.

Shqiptaret ne viset e tjera (shqiptare!), kryesisht ata ne Maqedoni vazhdojne te enden si pula pa koke, duke qendruar kembekryq me islamin, mundesisht ate ekstrem! Por edhe ketu ka shpresa se me ndihmen e bijve me te mire (do doja te permendja me emer, nje ish-luftetar te Ushtrise Clirimtare Kombetare, njeri i penes, pushkes dhe shpirtit kombetar, por…!), shqiptaret e atyshem do i bashkohen nje here e pergjithmone kushtrimit kombetar!

Pra, thellimi me islamin eshte i kushtueshem per kombin tone sepse eshte dicka ne ikje! Cdo projekt afatgjate kur ka te beje me islamin e shqiptareve, te cilin e kane simbol te pushtimit dhe te c’kombetarizimit, eshte i denueshem.
Kete duhet ta kuptoje edhe pjella e cmendur pas pushtimit osman, Sali Sulltan Mehmet  Berisha!

Nderimi i pushtuesve – C’nderimi i kombit!

Nuk ka ndodhur dhe as do te ndodhe qe nje komb tjeter t’u beje buste pushtuesve! Ne shqiptaret kemi thyer c’do rekord te injorances e anti-njerezise kombetare!
Gjoja nje turk, nje ushunjez e mbushur me gjak te prishur anadollak, ka krijuar Tiranen me ate WC-ne e tij dhe palacot e politikes dhe kultures shqiptare ngrenje nje bust!
Une asnje here nuk e kam vleresuar Tiranen sepse asnjehere nuk ka qene djep patriotizmi, por vetem djep HaxhiQamilizmi!
Turpi kombetar zgjerohet, kur shqiptaret kane shtepi te zotit me emrin ‘’Sulltan Mehmeti’’! Edhe kjo eshte e papare, asnje komb nuk ben poshtersira te tilla, asnje komb djallin qe e vrau nuk e ben shenjt!
E pabesueshme!
Si mund te kete xhami me emrin e kryemonstres qe udhehoqi shtazet islamike duke shkrumbuar Arberine?!
Ose jam cmendur une, ose jane cmendur nje pjese e mire shqiptaresh!
A thua valle, ne me te vertete e meritojme lirine?!

Mexhid Yvejsi, ky vrases i dashurise

Mexhid Yvejsi, ky vrases i dashurise, kerkon me ngulm mjerimin e rinise shqiptare dhe te shqiptareve ne pergjithesi: te gjithe duhet t’i perkushtohen allahut…ferrave te Arabise! Vetem ate duhet te duan, jo njeri-tjetrin! Vetem kur te duan femije, seksit t’i shkojne ne fund si kafshet!
Ky njeri, qe mbahet si studius religjionesh, por qe ne fakt eshte studius i fese islame dhe shpirtshitur i mjeker-insekteve aziatike, kerkon qe shqiptaret mos te dhurojne nje lule, nje puthje, por vetem te ‘’allahykberohen’’ = skllaverohen gjithe jeten!
Le te jem zoti per nje cast dhe Krishterimin e Islamin t’i kem te njejte:
Kur te dashuruarit e kane nje dite te vecante, ku duhen, ku edhe ata qe kane harruar te duan e respektojne partnerin, kujtohen ate dite, se eshte Dita e Dashurise, si mund te jem kaq zot zemerzi, qe t’u heq nje dite te vecante, kur njerezit ndjehen mire?!
Ne shqiptaret kemi shume emra anadollako-azitiake (me keqardhje por mua me bejne me vjelle!), por emri dhe sidomos mbiemri i ketij primitivi tregon qarte se origjina e tij nuk eshte shqiptare. Ky nuk ka faj per emrin qe i kane vene, as per mbiemrin qe trashegon, por per shkrimet e tij antishqiptare e antievropiane!
Flitet shume per gjak-perzieret dhe padyshim qe ky eshte nje nga ata, prandaj nuk duhet te shkruaje me si shqiptar!
Le te perfaqesoje kulturen nga vjen dhe te pranoje hapur se nuk eshte shqiptar dhe se i perket komunitetit turk dhe do gjeje tolerancen e duhur, duke respektuar pakicen. Kuptohet qe Yvejsat jane ne token dardane dhe ate shqiptare ne pergjithesi, si pushtues, se bashku me serbet etj!
Por s’ka problem. Ne jemi popull tolerant, pushtuesve u ngremje permendore!
Sic jemi nisur, edhe monstres me te fundit, Miloshevic do i bejme nje bust, sepse ka nje gje te perbashket me ate halen e Tiranes dhe me ate ‘’zotin’’ e shqiptareve (?!): Ka vrare shqiptare me shumice, edhe femije ne bark te nenes!

Mallkim, por duhet vrare!

Sepse islami ka sunduar dhe vazhdon te sundoje trojet tona, neve nuk na merr njeri per serioze! Eshte pikerisht njolla e zeze e historise qe na pengon cdo dite!
Ishin edhe republika te tjera nen Jugosllavi, por pervec Bosnjes myslimane, te gjitha shtetet e tjera jane ne paqe dhe ecin me hapa te shpejte drejt zhvillimit!
Ne jemi nje komb i vogel dhe mund te ofrojme nje te ardhme te mire per brezat tane te ardhshem. Do jete e pafalshme nese do vazhdojme zemer-pushtuar!

Ne, perpara se te kerkojme perkrahje nga te huajt, duhet te perkrahim veten tone dhe kjo behet duke u betuar: per gjakun dhe shpirtin e heronjeve, per token meme, per sakrificat e pafundme, une do te jem shqiptar!

600 vjet ka qe kur Shqiperia po ju pret!(Vota: 16 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora