E marte, 18.06.2024, 09:33 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Cameria, Halldupet dhe Nora!

E diele, 22.02.2009, 06:03 PM


Cameria, Halldupet dhe Nora!

Nga Ilir Dardani

Populli shqiptar ka vuajtur si asnje komb tjeter ne Evrope. Historia jone eshte nje dhimbje kolosale.
Turqit, Serbet e Greket kane hyre ne histori si gjakpires te papermbajtshem. Komplet hanibale, asnjehere nuk u ngopen se piri e ngreni gjakun e mishin tone.

Dhimbje eshte Shqiperia, e tille edhe Dardania, te tille te gjithe shqiptaret, por sot do te perqendrohem ne nje krahine martire, ku dhimbja eshte per te vdekurit, por edhe per te gjallet!

Evropa na denoi per dashurine mekatare ndaj turqve dhe nuk mori parasysh se Hasanat e Prishtines luftuan kunder turkut dhe hordhise islamike, pasi kishin gjak arberor.

Copetimi i Shqiperise do te linte nen meshiren e fatit dhe nen dhunen e sllavit shume shqiptare.

Terrorizmi shteteroro-fetar grek prodhoi barut, e mbeshtolli me hekur dhe e nguli ne zemren e shqiptareve te Camerise!

Camet perjetuan ate qe te ben te urresh zotin, kur lejon masakra te tilla!
Cfare ndodhi? – Grabitje, poshterime, perdhunime, dhune fizike e psikologjike, spastrim etnik, shuarje te Camerise e mijera cameve!

Njerez! Jeni mesuar te lexoni, por jane te rralle ata qe e ndiejne bajoneten greke tek ngulet ne zemren shqiptare!
Ndaloni pak, mos kerceni si qyqja dege me dege!

Mendoni nje cast, sikur te ishit ju viktima te ketij genocidi. Mendoni sikur motra juaj eshte perdhunuar ne syrin tuaj!
Mendoni sikur ju kane vene ne vije, gati per pushkatim. Mendoni sikur u kalbet nen toke, apo mbi te, pa bere asnje mekat! Thjeshte ishit njerez, krijesa te njeriut e zotit!

Mundesite e mia per te bere dicka jane modeste, por ju qe keni fuqi duhet ta ngreni zerin, sepse nuk jetohet pa te kaluaren. Nuk falet gjithcka eshte bere ne dem te kombit tone!

Une te pakten nuk fal, nuk fal as serbet, por nuk fal as ata shqiptaret qe degjojne kenge serbe dhe as ata qe flasin serbisht, mundesisht duke u mburrur! Kam fakte, por do i mbaj per vete!

Ju sot keni kryepriftin qe ‘’nuk’’ di te kete ekzistuar ndonje Cameri, por nje ‘’cope’’student shqiptar ne Greqi perbuzet (i mohohet gjithcka) nese eshte me i miri!

Fatkeqesisht ne Greqi punojne e jetojne shume shqiptare, por kjo s’do te thote qe duhet heshtur! Nuk mund te kthejme jetet e ikura, por masakra duhet te njihet dhe te kerkohet ndjese, njekohesisht kompensimi i pronave si dhe kthimi i dinjitetit shqiptar, sic eshte kthyer edhe ai izraelit, pas hitlerizmit!

Came dyfytyresh!

Fytyra e Zeze:
Kohe per internetin kam pak, por pak nga kjo pak ja fal leximit, sidomos te faqeve islamike.
Nje nga keto faqe eshte edhe e famshmja ‘’Cameria’’, ose ‘’Halldupet e Azise’’, sic i quante njeri.
Aty sulmohen e ofendohen keta shqiptare te medhenje: Gjergj Kastrioti, Pjeter Bogdani, Gjergj Fishta, Nene Tereza, Ibrahim Rugova, Ismail Kadare dhe ne fund edhe Zef Pllumi etj.!
Pse valle? – E thjeshte, sepse keta nuk jane halldupe azie por zemer shqiptarie!
Jo vetem kaq, jo!
Armiqte e shqiptareve jane amerikanet dhe perendimoret ne pergjithesi, te cilet per interesa te serbit bombarduan serbine e cliruan Dardanine!
Shqiptaret duhet te ecin sipas besimit halldup, ku femra poshterohet, skllaverohet dhe ne fund vritet me gure, nese psh ka dashuruar nje te krishtere!
Edhe femijeve nese vjedhin nje cope buke u duhen keputur duart!

Nejse, po e mbyll me: me halldupllekun tuaj po demtoni ceshtjen came, kombin shqiptar, por mbi te gjitha veten tuaj!
Eshte demokraci, por kjo s’do te thote qe antishqiptarizmi nuk do denohet!!!

Njerez, asaj qe i them une e keqe, ESHTE E KEQE, sado dhimbje te ndjeni nga fjalet e mia, prandaj larg halldupeve sepse besoj se mjafton halldupimi 600 vjecar! Jo 700!

Fytyra e Bardhe:
Tek ‘’Lidhja Came’’ eshte ringjallur Nora e Kelmendit – bije hyjneshe e tokes arberore. Eshte e lire, e bukur, perfaqesuse e denje e krahines se Camerise. Ah po! Kjo sokoleshe ka Shqiperine Evropiane mbi gjithcka. Ajo, ndryshe nga halldupet aziatike, jeton me kohen, nderon te gjithe shqiptaret.
Kerkon drejtesi per paraardhesit, per Camerine e saj, ne menyre moderne dhe jo halldupce si primitivet islamike!
Sepse ekziston kjo pellumbeshe, Cameria nuk vishet me turp.
Nese camet do te ishin si keta mikrobet, mua do me vinte keq sepse jane qenje te gjalla, por kurre s’do pretendoja se jane shqiptare dhe s’do me dhimbseshin si shqiptare!(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora