E premte, 19.04.2024, 04:41 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Bote e cuditeshme, kjo e sotmja!

E premte, 17.04.2009, 07:00 PM


Bote e cuditeshme, kjo e sotmja!

Nga Ilir Dardani

Gazeta ‘’Bota Sot’’, e cila na vetquhet ‘’kombetare’’, eshte e disa kombeve!
Kombin shqiptar e perfaqeson prezenca e Presidentit Ibrahim Rugova, kombet e Europes i perfaqeson ai qe rrasi turpshem Shqiperine ne Konferencen Islamike, kurse kombet e Azise i perfaqeson aziatiku me i ndyre Abdi Baleta.

Reflektim Kombetar nese kemi te bejme me shqiptare!

S’po zgjatem shume me Sali Berishen, sepse sado anadollak te jete, nuk ka te krahasuar me gjakpiresit komuniste dhe bijte e tyre. Nese e ka ndermend te vdese njeri, atehere duhet t’i perulet heroit tone kombetar Gjergj Kastriotit…! Kultura e pushtuesit eshte antishqiptaria dhe per antishqiptaret, duke ngrene buken e shqiptarit eshte destinacion i sigurte Ferri!
Kjo vlen per te gjithe shqiptaret, te cilet, kush me emra e kush me kulture e kush me djallezi, e kane asgjesuar pastertine e shpirtit te gjalle shqiptar dhe ne kete menyre do perfundojne shpirtshuar ne te famshmin ferr!
Zoti eshte nje komb, qe po e tradhetove te mallkon. Nese ka zot, shqiptaret me te vertete duhet te lajne mekatet, biles edhe te te pareve te tyre, te cilet po luten nga andej, per te shpetuar me ndihmen e ketyre ketej!

Bucpapaj mes Engjellit dhe Djallit

Si mund te kete vend per Rugoven, kur ka edhe per Baleten? Apo anasjelltas!
Shefin e gazetes, Skenderin e Bucpapajve nje mik i imi e njeh nga afer dhe ka respekt per te, por une duke e pare nga larg nuk mund te kem ndonje respekt. Biles me duket hipokrit i madh (nuk po perdor shprehjen e duhur qe perdoret ne rastet kur ‘’ato’’ nuk thone jo!)!
Ate e perfaqeson gazeta e tij, por esenca mbetet antishqiptaro-islamiku balet’!
Nje nder njerezit kafshe qe urrejne te paperseriteshmin President eshte Abdi Baleta dhe gjithe kjo urrejtje vjen sepse Rugova (nuk behet fjale per Ishte sepse Eshte dhe do te Jete) perfaqeson njeriun model, derguar per shqiptaret e tij nga Gjergj Kastrioti.
Presidenti Rugova eshte rruga e sigurte e shqiptarit drejt perendimit, kurse Kerma Baleta eshte eshte Mur Berlini Kombetar, i cili ben per vete vetem kopilat qe kane lene osmanet pas si dhe brezin e kufizuar injorant, i cili perbehet nga familje totalisht te prapambetura.

Shqiptari mysliman ne kohen kur osmanet ishin zyrtarisht pushtuesit tane, mund te kishte privilegje, mund te hante me mire, mund te ishte me i pasur, por gjithmone i varfer nga truri.
Ky eshte ''shqiptari'' si Baleta.

I krishteri mund te ishte pa buke, mund t’i shkonte jeta me gjilpere ne dore duke ngjitur leckat qe te mbulonte trupin e mavijosur, mund te shtypej e poshterohej (qofte edhe nga vellai i tij mysliman), por shpirterisht ishte i lire dhe menderisht shume i pasur. Edhe kur vdiq, shikimi mbeti nga Perendimi.
Ky eshte shqiptari, si Kastrioti e Rugova.

Rugova-Baleta perfaqesojne dy planete te ndryshme. Bucpapaj mund te jete si Rozafa Sali Berisha, qe gjithe diten flet per Europe, kurse sapo vjen erresira, shembet gjithcka dhe fillojne enderrat e vrara aziatike!

Ti Skender Bucpapaj, si mund te jesh kaq pro-perendim kur ke nje nder bashkepunetoret kryesore me anti-perendimorin ne shkalle boterore dhe padyshim pjella me e cmendur islamike ne trojet shqiptare dhe ne kontinentin europian?!(Vota: 12 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora