E hene, 04.12.2023, 01:35 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Luftetaret e pushtimit

E merkure, 16.09.2009, 05:40 PM


Luftetaret e pushtimit

‘’Deri ne Iliri e thashe fjalen hyjnore te Krishtit’’ - thote Shen Pali, ne shekullin e pare pas Krishtit.
15 shekuj me vone: ‘’Pas shume gjaku te derdhur nga ushtaret e mi, Iliret dhe mbare popujt e Ballkanit jam sundimtar i tyre’’ - thote Sulltani.

Nga Ilir Dardani

Gjergj Kastrioti

Gjergj Kastrioti, Heroi Yne Kombetar, pervec lirise se syve, duarve e kembeve, deshi edhe lirine e shpirtit shqiptar. Sic mbrojti njeriun shqiptar mbrojti edhe kulturen e tij, per te ruajtur identitetin europian te shqiptarit. Per 25 vjet shqiptari luftonte e vdiste si shqiptar. Kur Gjergji ishte ne krye islami shqiptarit i dukej si pamja e ndere e osmanllinjeve. Duke qene se ishte rritur me islamin, peng lufte qe kur ishte femije, Gjergji kishte njohurite e duhura per islamin, te cilat mjaftuan per t’u larguar urgjentisht nga ai dhe duke perqafuar fene e babes e te gjyshit, fene e shqiptarit e europianit. Kastrioti i ktheu shpaten Sulltanit, por deshi t’i ktheje edhe mendjen e shpirtin, nga te zi ta shnderroje te bardhe dhe te ndaloje sulmet mbi popujt ne token e tyre. Ishte e kote sepse per Sulltanin gjaku ishte argetim, para, fame dhe orgji ne boten tjeter.

Roberimi i shumeanshem

Shqiptaret u pushtuan nga shpata e islamit, si te gjithe popujt e Ballkanit. Pas vdekjes se Gjergjit shqiptaret nuk ishin nder popujt me heroike ne Ballkan. E?! Po, sigurisht populli me paheroik, kjo vertetohet edhe sot. Shqiptari (jo vetem shqiptari) i infektuar me islamizem vrau edhe babe e nane nese nuk perqafonin fene qe te premtonte prostitucion ne boten tjeter. Dhune e gjithanshme, humbje e gjithanshme, fitore e askundshme. Shume shqiptare u bene pjese e perandorise pushtuese islamike dhe i gezoheshin pashallekut vrases se lirive te popujve. Shume shqiptare vdiqen per flamurin islamik, faleminderit zot. Shqiptaret u emeruan ne poste te ndryshme dhe u bene pjese e pushtimit te vetvetes dhe te popujve te tjere. Nga pushtimi islamik Mihai, Dimitri e Jorgo mbeten te tille, kurse Gjergj Gjon Kastriotat u bene Abdylaqim Murat Osmane (I pari i shemtuar, dy te tjeret te Poshter). Shkurt e shqip: shqiptaret me emra te shemtuar e te poshter. Vetem djalli do te bekonte nje coroditje te tille dhe sigurisht qe kemi plot fakte se jemi te bekuar nga djalli.
Popujt e Ballkanit ruajten fene e tyre, emrin, veshjen, ushqimin e gjithcka tjeter. Ata shpeshhere luftonin kunder skllaverise, nderkohe ne i hanim shpirtin vetvetes duke u bere me islam se islami, saqe edhe emrin Islam e beme shume popullor (thua se ne e shpikem islamin). Ballkanasit luftonin per liri edhe kunder shqiptareve, te cilet ishin veshur me petkun islamik per te mbrojtur pushtimin. Luftetare te pushtimit, e rralle por e vertete.

Dashuria turke

Turqia do qe te integrohet ne Europe sepse Perendimi eshte arritja me e madhe e njerezimit, ku liria e gjithanshme eshte dhurate nga njerezit me te ditur te planetit ne bashkepunim me zotin e vertete. Por nuk do qe te jete vetem, si mace e zeze ne parajsen perendimore. Ajo do Shqiperine, Bosnjen, tani edhe Dardanine qe te krijojme sofren islamike te Europes. Nga kjo frike e madhe vetmie Turqia trembet dhe na qendron prane. Sikur populli shqiptar te ishte nje komb normal islami pas vitit 1912 nuk do te ekzistonte ne trojet tona. Ne jemi pothuaj anormale dhe plastike, teper te ndjeshem e nostalgjik ndaj pushtuesit, prandaj edhe s’na ndahen kurthet e njepasnjeshme. Shqiptaret nuk duhet te shesin shpirtin, heroin e historine e tyre per nje kafshate buke  turpi apo nje xhami akoma me te turpshme.
Shqiptaret me turqit nuk jane vellezer sepse ata na pushtuan per 500 vjet, na roberuan si asnje komb tjeter, na peshtirosen kombin tone, na dhane kulturen e tyre aziatike, na…!
Rasti i aktorit turk tregoi se sa kanceroze jane nje pjese shqiptaresh, te cilet priten nje aktor telenovelash qe predikojne prapambetje anadollake, sikur ishte Bill Clinton, nga i cili shqiptaret ekzistojne sot.
Shqiperia e ka pak terr islamik, Dardania ka shume, por me pak se shqiptaret ne Maqedoni, prandaj intelektualet e ndryshem, sidomos shkrimtaret e poetet duhet te perhapin drite me penen e tyre dhe mos t’ja falin djallit ate pjese te kombit tone. Ne emer te zotit luftojeni injorancen!

Patriotet me mangesi

Nje njeri i persosur shqiptar zotit nuk i thote kurre Allah. Nje patritot me dashuri te paster per atdheun dhe per veten e tij nuk e pagezon femijen me emrin Murat, Osman dhe mbare emrat islamike. Atdhetaret e plote jane edhe intelektuale. Te vdesesh per liri nuk eshte gjithcka qe mund te besh per lirine e vendit tend. Vdekja per atdheun heroit i siguron nje vend te zoti, por kete vend nuk e siguron edhe per pasardhesit e tij. Krahas pushkes eshte dashur gjithmone edhe mendimi intelektual, por fatkeqesisht shpeshhere ka munguar. Flamuri dhe as gjaku i shqiptarit nuk eshte islami. Te vdesesh per islamin do te thote se je viktime e WC-ve mendore dhe meriton funeral plot nderime ne WC-te mendore.

Integrimi ne Azi dhe Serbi

Sepse ekzistojne xhamiat e myslimanet kombi yne quhet islamik. Myslimanet, qofte edhe ata qe hyne tek elita e kombit, nuk duhet te harrojne se islami nuk eshte si krishterimi, per boten ne pergjithesi dhe per shqiptaret ne vecanti.
Delen qe ndahet nga tufa e ha ujku thone shqipot. Kete thenje e kane marre nga realiteti i dhimbshem shqiptar dhe nuk eshte perralle. Shqiptaret, i vetmi komb (+1) ne Europe qe me dhune dhe me plot poshtersi perqafoi islamin. Ujku perfitoi dhe beri kerdine. Hapi plage qe nuk do te sherohen ndonjehere. Martiret dhe heronjte iken por mbeten, kurse Toka e Ilirise Iku dhe nuk mbeti.

Nje kengetar serb u nderua ne Tiranen e Tiraneve, sepse kishte mbeshtetur fuqishem monstrat serbe per te vrare e perdhunuar femije e te rritur shqiptare. Me kete gjest te poshter i biri i vampirit komunist, Edvin Rama lendoi shume zemra ne Dardani e Shqiperi, njekohesisht tregoi se sa te ulet jane shqiptaret.

Rexhep Qosja per hir te nje islami apo islamuci dhe nga xhelozia artistike e beri kombin e tij dy identitetesh, aziatik dhe europian.

Shqiptaret e Maqedonise ngrihen per te mbrojtur Muhametin nga disa karikatura daneze dhe djegin flamuj amerikane si dhe leshojne parulla pro-xhihadiste.

U bene disa raste qe shqiptaret akuzohen, arrestohen e denohen si terroriste islamike, duke i vene pushken clirimtareve tane per islamin e pushtuesit turk. Cdo komb ka perverse, kriminele, hajdute, prostituta etj., por jo cdo komb ka terroriste islamike. Ne shqiptaret jemi i vetmi vend ne Europe qe kishim fatin te kemi ne gjirin tone edhe terroriste islamike. Bosnja do te kete terroristat e saj, por per momentin jemi te vetem, kampione.

Kryehalldupi i Bosnjes viziton Dardanine. Merr kryehalldupin e Dardanise dhe shkojne te Tyrbja e Sulltan Muratit, prijesit te ushtrise pushtuese islamike. Nga kjo vizite cdo shqiptar do e kuptoje se sa poshte ka rene kombi yne. Hoxha i myslimaneve e konsideron shenjt vrasesin tone dhe ketu lind ndarja e madhe mes myslimaneve dhe te krishtereve. Myslimanet shqiptare (ata qe shkojne ne xhami dhe qe marrin mesime nga hoxha) jane distancuar nga vellezerit e gjakut dhe mbajne anen e pushtuesit me te ndyre ne historine e kombeve. Per te krishteret Miloshevici do te jete brez pas brezi nje monster vrasese, nje kryedjall. Te krishteret asnjehere nuk do e bejne shenjt monstren serbe, sepse asnjehere nuk do bien ne nivelin e ulet qe kane rene myslimanet shqiptare, qe ne kete rast jane vetem shqipfoles.

Mbyllje

Per cdo mendje te kthjellet shqiptare, pa marre parasysh fene, islami eshte Simbol i Turpit Kombetar, Simbol i Gjakderdhjes se Deridjeshme dhe Simbol i Copetimit te Pergjithmonshem te Kombit Tone, eshte edhe Simbol i Vrasjes te se Ardhmes. Kete nuk mund ta pranojne joshqiptaret, por shqiptaret Po!
Prandaj i ftoj shqiptaret qe ta hedhin kete simbol, per hir te historise, per te sotmen dhe te nesermen.


(Vota: 42 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora