E diele, 25.02.2024, 03:25 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Hicat dhe MendjeNdrituri

E shtune, 11.07.2009, 07:12 PM


Hicat dhe MendjeNdrituri

Nga Ilir Dardani

Jane ne moshe te thyer. Gjate gjithe jetes se tyre nuk jane njohur per asgje. Per vendin e tyre kane ofruar urrejtje dhe prapambetje. Xhelozia e tyre eshte ndyresisht e ulet.
Kombi yne ka plot martire, te gjalle e te vdekur. Nuk na duheshin me.
Hic-at ne kohe diktaturash ishin pula te lagura qe nuk u teren krenarisht asnjehere, kurse sot fale lirise na behen patriote e trima, mendjendritur e prapaniceshitur.
Duke e pare qe gjate gjithe jetes se tyre nuk fituan nje ‘’faleminderit’’ te merituar dhe qe me trupin do shuhet edhe emri i tyre, vuajne tmerresisht, qajne, copetohen, erresohen brutalisht dhe fajesojne mendjendriturin.
Kush nuk do donte te ishte MendjeNdritur?! Por jo te gjithe lindim te tille. Ne fakt jane te rralle mendjendriturit, prandaj edhe semuren Hicat, por nuk vdesin sepse zemerasfalti eshte rritur dhe plakur i katranizuar.

Takohet hici me hic, ne internet apo ne rrugen e te zgurdulluarve ne mungese te fames. Fillon gjema tradicionale aziatike dhe mbaron me nje gjeme europiane, por sigurisht e asaj pjeses se paperfillshme sepse gjema te perfillshme nuk ekzistojne ne thelbin e civilizimit perendimor.
Sapo i jepet minimumi qe i takon MendjeNdriturit shfaqet serish ulerima e dhimbjes se turpshme.
Erresire, gjarperinje, lope te gjinive te ndryshme, zogj derrash, sorr-kukuvajka, lakuriqe, emra te huaj, zemer e huaj, tru anadollak me kostum antianadoll, edhe pse pretendohet me shume se kaq!
Atmosfere djersesh, arome e ndyre, rrudha ne te cilat mund te mbjellesh miser, leshra ne tavoline qe u mbesin neper dhembe. Pleh qe rrit lule vethelmuese. Kallashnikov qe sharron vetveten. Vdekje totale por ekzistence lugaterie!

Po sikur mos te ishte MendjeNdrituri, kush do ishte nje i madh qe do perfaqesonte kete komb me mungese te theksuar kombetaresh?! Ti?, apo ti tjetri? Pu pu pu! Pika qe sbie!

Kazane te mbushur deng me plehra turko-serbo-aziatiko-sllave, bejani nje nder vetes, mbytuni ne qenjet e juaja plehra sepse do jeni meshirimi i djallit.
Ju jeni antizot e antinjeri. Askush me shume se ju nuk e ka gje gjarperin!

E fajesojne MendjeNdriturin nga qe nuk vdiq, keta perbindesha zemershemtuar, pasi jane te lire sot. Ne ate kohen e mjere ata nuk beheshin te gjalle. U perqurruan kur vdiq monstra. Ngrinin partine e flamujt e kongreseve lart e me lart. Nese harroje ne shtepi shallin e pionerit te enverit, perballeshe me keta mesues e profesore, te cilet te godisnin me thuper apo te shkulnin veshet, ne emer te partise.
Keta besnike te diktatures sot nuk duan asnje te gjalle pervec vetes se tyre, sepse nga mosekzistenca e te tjereve, sidomos e te Madhit, vetequhen ‘’pishtare te demokracise’’, heronje deri ne piken e fundit te gjakut, edhe pse vetem lot gezimi per partine kishin derdhur, por edhe lot hidherimi kur kryetari monster vdiq.

Fama e tyre nuk kalon pertej gjirit familjar, por mund te pranoj se disa njihen edhe ne lagje, por nese do pretendoja te shkoja me larg, psh ne qytet, atehere do isha duke shpifur, lere pastaj nese merresha me pretendime idjoteske se gjoja njihen ne mbare Shqiperine apo me gjere!

Shqiperia ishte nje varr i madh i hapur enkas per te medhenjte e kombit, sepse te vegjelit si ju ishin thjesht hamaj, te cilet partine nuk e shembnin dot, por e ndertonin me shpinen e tyre prej mushku e me mendjen prej peshku.
Fatmiresisht (faleminderit zot!) MendjeNdrituri, edhe pse shume here doli hapur kunder sistemit antinjerezor komunist, arriti te mbijetoje.
Nese nuk i pershtatej sadopak sistemit ai do ishte bere ushqim per mishngrenesit e ndryshem te kenetave.
Ate e shpetoi talenti i jashtezakonshem, sepse ne historine mijera vjecare nuk kishte lindur nje i tille ne Shqiperine tone dhe jane shume te rralle ne mbare boten.
Edhe diktatoret e vejne nganjehere doren ne zemer, por per tu mburrur me mendje te ndritura dhe jo fale miresise qe kane ne shpirt.

Liria i ofron njeriut vetveten, eshte pasqyre reale e cdo njeriu. MendjeNdrituri ka 20 vjet qe ben mrekullira per kombin e tij, sepse eshte i lire, eshte vetvetja…emer e veper qe sdo shuhet kurre.

Hica ka cdo komb, por ne kemi shume, prandaj edhe Shqiperia nuk behet dot. Pushtimet e shumta kane lene edhe kopila shume, turq, serb, grek , italian etj. Dhe keta ngrejne zerin kunder figurave tona kombetare.
Kjo eshte nje dobesi e shqiptareve te vertete, te cilet i ikin se vertetes me heshtjen e tyre. Shnderrohen ne lavire qe kushdo qe ka leke hipen ne to.

Ishte largim i dhimbshem. Shqiptaret i iken Europes dhe perqafuan Azine. Po, sepse Gjergji Kastrioti kishte nderruar jete. Por nuk vdiq, sepse sot eshte gjalle. Sot nuk eshte koha e shpatave, por e mendjes.
Sot mes nesh kemi Gjergj Kastriotin Modern, i cili na udheheq triumfalisht drejt asaj qe ishte e jona, Europes, drejt asaj qe te gjithe e duan, Jetes se mire.

MendjeNdritur,
Faleminderit qe ishe, faleminderit qe je, faleminderit qe do te jesh. Ti je nje komb i perkryer, sigurisht me shume se nje komb qe quhet ‘’shqiptar’’.
Jeten ta kishte fale perendia dhe nuk lejove djallin te ta marre. Ikja e jote do te kishte qene dhimbje e tmerrshme per Gjergj Kastriotin, sepse je pasardhesi me i denje qe merr fryme sot.

Dy Gjergja per 600 vjet. Nuk eshte pak. Ne shqiptaret (jo shqipfolesit) jemi me fat.


(Vota: 26 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora