E diele, 25.02.2024, 04:17 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Replike me nje Malok

E shtune, 20.06.2009, 06:17 PM


Kandidati per Kryeminister i Shqiperise
Kandidati per Kryeminister i Shqiperise!!!
PD: Lufte Krimit, Paqe Ndertimit
.
PS: Lufte Ndertimit, Paqe Krimit!

Replike me nje Malok

Llemadeo: Ata qe pergjaken serish Shqiperine i kane humbur zgjedhjet


Nga Ilir Dardani

Une nuk e kam gja baben nqs eshte komunist apo islamik!

Duke lexuar nga pak nga krijimtaria e Llemadeos kisha fituar respekt per te, por mire qe njerezit sado vone tregojne se kush jane ne te vertete.

Edvin Rama, i biri i Kristaq Rames dhe nipi i Spiro Kolekes, si dhe ish bashkeshorti i aktores se njohur dhe shume simpatike, Matilda Makocit, sipas Llemadeo Malesorit, apo Malokut sic eshte shprehur Edvini, qenka shpetimtari i Shqiperise.

Ti zoti Malok (per ndonje qe nuk e di se nga jam: Tropoja - Malok edhe une pra!) gjumin e ben te qete ne Gjermanine e rehatshme, por shpeshhere shikoke enderra me Salen si vrases e Edvinin si mbrojtes engjellor!

Kristaq Rama ka firmosur per vrasjen e poeteve librazhdas (dhe te mbare shqiptareve) si dhe per ate ‘’Malokun’’ nga Kukesi, Havzi Nelen, i cili si burre e mendje e ndritur i doli perballe diktatures, e cila me buke misri me krimba ta kishte mbushur (as mbushur jo, barkun!) barkun e mendjen!

I largohemi mekateve te babait  dhe dajes se tij, monstrave komuniste dhe perqendrohemi tek i biri i vrasesit:

Matilda Makoci, nje nga viktimat e Edvin Rames. Sot ajo nuk buzeqesh me!
Edvin Rama ne vitin 1991 akuzon bashkeshorten, Matilden, se djalin e kishte kopil dhe baba i tij ishte Kristaqi, babai i Edvinit.

Ky turp eshte i pazakonte ne trojet tona… eshte nje tragjedi mendoro-monstruoze.
Kjo akuze perbindeshe e shkaterroi te bukuren e talentuar duke i humbur karrieren e bukurine, duke i copetuar edhe zemren e trurin. Sot Matilda eshte per te ardhur keq, e fshehur ne periferi, viktime e dhunes dhe shpifjes mashkullore (qe aq shume ti e kritikon e sulmon ne nje poezi tenden!). Matilda eshte me probleme mendore sot, jeteshkaterruar!

Ne vitin 1995 Rama refuzon te paguaje ‘’taksen’’ e babait per krijesen e tij dhe behen gjyqe te shumta.
Nuk ndodh ne bote qe babai te refuzoje te ndihmoje birin e tij!
Ky eshte nje akt i pashembullt per shqiptarin e njeriun. Por ti Malok arrin ta himnizosh antihumanin per interesa te larta, per Partine e Punes se Shqiperise, Komitetin e saj Qendror me shokun Edvin Kristaq Rama ne krye!

Dukagjinasit e vertete nuk jane si ti, nuk e kane gjakun e prishur si ti, nuk jane pajtuar me poshtuesin as me komunizmin ndonjehere.
Ti nuk je Dukagjinas sepse edhe pse eshte hapur sheshit fakti se nje mik i yti interneti ishte bashkepunetor i serbeve, UDB i ndyre, ti e mban prane dhe i thur himne njelloj si ketij kancerozit Rama.
‘’Me thuaj me ke rri dhe te tregoj se kush je’’ – thone dhe eshte e vertete. Nese rri me plehra shqipfolese e serbodashese i tille je edhe ti.

Poeti i Drites Havzi Nela. Firmosi per vrasjen e tij babai i Edvinit, Kristaq Rama
Poeti i Drites Havzi Nela. Firmosi per vrasjen e tij babai i Edvinit, Kristaq Rama
Kur Edvini u emerua Kryetar Bashkie i Tiranes nuk tha qe te pushohen te gjithe te punesuarit dhe te vendosim te rinje, por: Te zhduken te gjithe Maloket!


Edvin Rama, me paturpesine me te madhe doli Lakuriq ne publik, se bashku me nje kurve, ku ishin te pranishem edhe Femije!

Edvini arriti te Betonizoje kryeqytetin shqiptar dhe ta ktheje ne ngjyre tradicionale gabelesh (se kam fjalen per Romet, por per gabelet endacake), ndryshe nga cdo qytet tjeter ne Europe.

Edvini u ofroi miqve te tij mbeshtetje ne gjithcka dhe ata qe meritonin vleresim i c’vleresoi duke i hedhur ne rruge.
Gazetat dhe gazetaret i bleu. Nje nder kurvat e tij eshte edhe Mero Baze, se bashku me shefat e gazetave: Shekulli, Shqip, Shqiptare, Korrieri etj. U ofroi shtepi e makina luksoze, vetem qe te villnin vrer per gjithcka ben Berisha.

Mero Baze, i zhdepur nga nje socialist, prandaj edhe i thote babe Edvinit tani
Te pozicionohesh sot perkrah Partise Komunisto-Socialiste do te thote se je edhe kunder vellezerve tane ne Dardani. PS e urren Rrugen e Bashkimit te Kombit sepse eshte projekti me i madh qe eshte realizuar ndonjehere. Dhe me kete kane fituar urrejtje te madhe ne Dardani e Shqiperi, te pakten ne ate te Veriut.

Del nje Malok si ti dhe mohon gjithcka! Jo o shpirterresire jo! Une kurre nuk ja bekoj islamin Sali Berishes, sepse kombi shqiptar do te behet vetem atehere kur islam mos te kete ne trojet tona, por une nuk shitem dhe as blihem dhe Berishes i jap ate qe i takon.

Ne Shkodren tende gjate qeverisjes socialiste nuk u perzi as nje thes cemente, as nje grope nuk u mbyll. Ishte kthimi i PD-se ne pushtet kur Shkodra filloi te merrte fryme, te ndertohej, te rregullohej.
Por ti nuk shikon sepse je zemerverber.

Ish ministrat e Partise se Dhunes, se Horrorizmit Kombetar, Gramoz Ruci (perbindesh i brendshem) dhe Skender Gjinushi jane pjese e Politikes se Re per Ndryshim. Jane krahu i djathte i Rames se Malokut Llemadeo. Por kjo s’te ben pershtypje ty sepse je rritur duke ngrene buke me krimba, por me racion, jo qe te ngopesh, qe te ofronte partia qe ti me paturpesine me te madhe e perkrahe sot!

Shqiptaret do te bejne nje nder gabimet me te medha ne histori nese votojne PS-PPSH, sepse Qeveria Berisha eshte me e sukseseshmja qe nga koha kur Ili Vlora, Isa Boletini me Luigj Gurakuqin ngriten Flamurin Tone Kombetar.

Ti Malok akuzon PD-ne per luften civile ne vitin ’97, por ishin komunisto-socialistet e tu qe ja vune zjarrin kombit te tyre, ne bashkepunim me Rexhep Qosen e serbet e tjere, si dhe greket.
PD nuk kishte eksperience dhe gaboi me firmat piramidale, sic kishin gabuar edhe qeveri te tjera, edhe ne boten perendimore, apo sic ndodhi tani edhe ne Ameriken e mbi 200 vjetve demokraci.
Perbindeshat komuniste nxiten popullin te shkaterronte Shqiperine, Qosja i bekonte, qe te riktheheshin dhe ashtu ndodhi. Cdo here projektet antikombetare jane realizuar tek ne dhe s’kishte si te ndodhte ndryshe!
Mu...stafa Nano, per te vjellur kunder Berishes shperblimi ishte nje shtepi te shtrenjte
Mu...stafa Nano, per te vjellur kunder Berishes shperblimi nga Rama ishte nje shtepi e shtrenjte
Per gjithcka u fajesua vetem Berisha, por Aleksander Meksi, ish kryeminister ishte fajtori kryesor per gabimet e qeverise sepse ishte kryetar i saj, por qe shqiptaret e nxoren te pafajshem, sepse te gjitha fajet duhet te rendojne mbi Malokun Sali Berisha!

Atehere President e sot Kryeminster, Sali Berisha eshte objekt i vetem sulmi, edhe pse Ndertoi Rrugen Kombetare duke kursyer ato para qe Komunisto-Socialistet i harxhonin me kurva e alkol, me makina luksoze e vila, me pushime perrallore te njepasnjeshme ne vendet me te shtrenjta te botes.
Shqiperine me PD ne Krye e vleresoi edhe miku i madh i Shqiptareve, ish Presidenti i Amerikes, George Bush, duke ardhur e perqafuar edhe nje plake ne Fushe Kruje.
NATO-ja duke mos ju besuar shume shqiptareve dhe me mendimin se ne Shqiperi ka shume komuniste, shpejtoi dhe e pranoi Shqiperine ne gjirin e saj, pikerisht se ishte Partia Demokratike ne pushtet, Simbol i Lirise se Shqiptareve.
Partia Socialiste, Simbol i Dhunes dhe Poshterimit Shqiptar duhet te shuhet dhe kjo behet vetem me voten e shqiptareve gjakpaster, sikur te ishin me shume te tille.
Partise Socialiste i duhen futur duart ne gryke dhe shtrenguar derisa te jape shpirt, derisa te thote miresetegjeta ferr!

Edvin Rama nuk kandidon per deputet, sic bejne te gjithe lideret e botes. Ai e ka te sigurte humbjen, prandaj edhe do ruaje bashkine e Tiranes, sepse eshte burracak i degjeneruar dhe e di se shumica e shqiptareve nuk jane cmendur e kurveruar qe te votojne kete njeri me te kaluar te zeze dhe pa asnje projekt per te ardhmen.

Lexoni me poshte, edhe pse shpirti juaj eshte i cjerret komunist, dhe do e shikoni se Shqiperia ka Ndryshuar.

____________________

Qeveria Berisha:

Reforma Ekonomike

Raporti I Bankës Botërore “Doing Bussiness” klasifikon Shqipërinë si vendin e dytë në botë për reformat në ekonomi dhe lirinë fiskale.

Në 2008 Shqipëria rezulton si vendi me taksat më të ulta në Evropë.

Reforma e sistemit tatimor solli thjeshtimin e sistemit tatimor nga 23 taksa kombëtare në 6 taksa.

    * Taksa e Bisnesit të vogël është ulur  50%.
    * Taksa e sigurimeve shoqerore për punëdhënësin është ulur 31 %.
    * Taksa mbi të ardhurat personale është ulur 130 %.
    * Taksa mbi fitimin është ulur 150 %.
    * Taksa doganore është ulur me 6 herë krahasuar me 2005-n.
    * Të ardhurat tatimore u rritën me 146 miliardë lekë.

    * Të ardhurat doganore u rritën me 310 miliardë lekë.
    * Nga TVSH u mblodhën 116 miliardë lekë më shumë.
    * Të ardhurat e akcizës u ritën me 52 miliardë lekë.

Investimet Publike

Janë investimet më të mëdha në historinë e vendit.

Vetëm në vitin 2008 janë investuar në infrastrukturë 1.2 miliardë dollarë, apo 96 miliardë lekë, 8 herë më shumë se në vitin 2004 që ka qenë viti më i mirë në qeverisjen e Partisë Socialiste.

Janë ndërtuar dhe rindërtuar 5900 km rrugë.

Po përfundon së ndërtuari kryevepra e inxhinierisë, korridori i shqiptarëve Autostrada Durrës-Kukës-Morinë si dhe segmenti më i vështirë i saj që është Rrëshen - Kalimash, 60 km i gjatë, 5.7 km tunel si dhe 29 ura njëra prej të cilave arrin lartësinë e 80 metrave.

Janë investuar 104 miliardë lekë për zhvillimin e qëndrueshëm rural të fshatit.

Janë ndërtuar e rindërtuar mbi 700 ujësjellës e kanalizime,1012 shkolla të reja si dhe1600 km rrugë rurale.

Lufta kundër korrupsionit dhe krimit

Lufta kundër korrupsionit u bazua në:

1-Reformat për parandalimin e tij
2-Ndëshkimin ligjor të shfaqjes së tij

U krijua One Stop Shop

Koha e regjistrimit të biznesit u shkurtua nga 42 ditë në 30-60 minuta.
Kostoja e regjistrimit të biznesit nga 300 mijë lekë u ul në më pak se 1 euro.

Shqipëria uli koston e biznesit, e cila përveç kohës së zgjatur, me tarifat zyrtare, materialin, detyrimin e kapitalit, taksën e regjistrimit në bashki, arrinte në 350 mijë lekë, ndër më të lartat në botë. Sot me reformat e ndërmarra, të gjitha këto shpenzime janë reduktuar në 1 Euro.

Nga shkurtimi me 2% të PBB të shpenzimeve të qeverisë, në vitet 2006- 2008 u kursyen mbi 30 miliardë lekë.

Prokurimet on line
Nga ndalimi i prokurimeve direkte në 2006- 2008 u kursyen mbi 36 miliardë lekë.
Kjo është periudha e rritjes së transparencës në prokurimet publike dhe përhapjes me shpejtësi të prokurimeve elektronike.

U krijua Task Forca Rregullatore
U bë kështu e mundur heqja e 2/3-ve të lejeve dhe licencave ekzistuese. Ishin 187, sot kanë mbetur 64.

Që nga viti 2005 janë kryer 460 procedime penale për korrupsion.
Janë arrestuar me qindra zyrtarë të të gjitha niveleve.

Që nga viti 2005 janë goditur 322 grupe kriminale me 883 anëtarë të arrestuar.
Që nga viti 2005 janë zbardhur mbi 300 ngjarje të vjetra si vrasje , rrëmbime, përdhunime etj. Zbulueshmëria e tyre është 8-fishuar.

Janë shkatërruar 102 grupe kriminale dhe janë arrestuar 539 trafikantë të lëndëve narkotike.
Që nga vititi 2005 tani ka 5 herë më pak sipërfaqe të kultivuara .

Integrimi Euro-Atlantik

Antarësimi në Nato dhe BE janë objektivat madhore të qeverisë. Në këtë rrugëtim të vështirë Shqipëria do të përballej me sfida aspak të lehta.
Por pas 100 ditëshit të parë të qeverisë do të merreshin vleresimet e para nga Brukseli.

Reformat e ndërrmara në dhjetë muaj qeverisje e bindën Evropen të nënshkruante marrëveshjen e Stabilizimi Asocimit më 12 qershor 2006.

Në vitin 2007 u negociua dhe u nënshkrua Marrëveshja e Lehtësimit të Vizave (përfshirë edhe me Danimarkën, Norvegjinë, Islandën dhe Zvicrën). Ajo është në zbatim që prej 1 janarit 2008.

Marrja e ftesës për anëtarësim në NATO në 3 Prill , 2008 dhe anëtarësimi zyrtar me 4 Prill, 2009, ishte realizimi i një ëndrre për shqiptaret.

Më 1 prill 2009 hyri në fuqi Marrëveshja e Stabilizim Asociimit. Ngritja e strukturave të reja si Këshilli i Stabilizim Asocimit e Komiteti i STAs, shënojnë një faze tjetër drejt integrimit evropian.

Gjithashtu, më 28 Prill 2009 Shqipëria paraqiti kërkesën për statusin e vendit kandidat, hap i cili dëshmon edhe njëherë se ky proces është një proces i pandalshëm për Shqipërinë dhe se qeveria shqiptare është e vendosur për të respektuar angazhimin e saj të anëtarësimit të Shqipërisë në BE.


(Vota: 39 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora